Sicília v plameňoch. Horia staroveké chrámy, pri Palerme uhoreli dve osoby

Rozsiahle lesné požiare v uplynulých dňoch zasiahli aj taliansky ostrov Sicília. Situácia je najhoršia v okolí Palerma, kde v blízkej obci našli obhorené telá dvoch ľudí.

26.07.2023 07:22
Lesné požiare / Palermo / Foto:
Požiare v regióne Palermo na ostrove Sicília 25. júla 2023
debata (12)

Telesné pozostatky nájdené v obci Cinisi patria podľa obhliadajúcich lekárov mužovi a žene vo veku 75 a 77 rokov. Hasiči dodali, že zhorený dom, v ktorom obete našli, bol vo veľmi zlom stave.

Zábery z horiaceho Rodosu v Grécku
Video
Zdroj: TV Pravda

Pri Palerme horí aj archeologické nálezisko Segesta, v ktorom sa nachádzajú niektoré zo sicílskych najvzácnejších starovekých budov. Plamene údajne pohltili aj dórsky chrám z piateho storočia pred naším letopočtom.

Rodos / Požiar / Oheň / Čítajte viac Požiare trápia viacero krajín. Na Rodose vyhlásili výnimočný stav, horí už aj grécka pevnina

Lesný požiar horí aj blízko Catanie na východe Sicílie. Starostka Aci Cateny, jednej z priľahlých obcí, vyzvala na intervenciu za pomoci hasiacich lietadiel typu Canadair. Situáciu na sociálnych sieťach opísala ako „dramatickú“ a miestnych obyvateľov vyzvala, aby nevychádzali von.

V dôsledku požiarov museli byť evakuovaní turisti a dovolenkári z viacerých prímorských letovísk. Ide napríklad o vyhľadávanú pláž San Vito Lo Capo na západe Sicílie či Mondello na severe ostrova.

Situácia s požiarmi zasiahla aj miestne letiská. Letisko v Palerme muselo v utorok dopoludnia čiastočne prerušiť prevádzku v dôsledku ohňa, ktorý sa rozhorel v jeho blízkosti. Naopak, letisko Fontanarossa v Catanii, ktoré bolo najskôr uzatvorené a následne fungovalo v obmedzenom režime po požiari, ktorý pred niekoľkými dňami vypukol v príletovej hale, sa budúci týždeň vráti k štandardnej prevádzke.

V pondelok popoludní v Catanii namerali 47,6 stupňov Celzia. Agentúra AP pripomína, že doterajší európsky teplotný rekord namerali tiež na Sicílii – v roku 2021 sa teplota v meste Syrakúzy vyšplhala až na 48,8 stupňa Celzia.

krúp Čítajte viac V Taliansku spadla najväčšia krúpa v histórii európskych meraní
12 debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #Palermo #klimatická zmena #lesné požiare #extrémne horúčavy