Tento rok boli na viacerých demonštráciách vo Švédsku a Dánsku spálené výtlačky koránu, čo vyvolalo pobúrenie v moslimskom svete. V Bagdade protestujúci v reakcii na jeden z týchto incidentov vnikli na švédske veľvyslanectvo.

„V niektorých krajinách panuje názor, že švédsky štát za tým (pálením koránu) stojí alebo to schvaľuje. My to ale nerobíme, "povedal Billström novinárom. "Ide o činy, ktoré páchajú jednotlivci, ale robia tak v súlade so zákonmi o slobode prejavu,“ dodal minister.

Dánsko a Švédsko už skôr uviedli, že pálenie koránu odsudzujú, ale podľa pravidiel na ochranu slobody prejavu mu nemôžu zabrániť. Turecko, ktoré má právo veta pri rozhodovaní o členstve Švédska v Severoatlantickej aliancii, protesty zahŕňajúce pálenie koránu odsúdilo a vyzvalo Štokholm, aby proti páchateľom zakročil.
V Švédsku sa šíria dezinformácie súvisiace s pálením Koránu
Švédsky premiér Ulf Kristersson v stredu vyhlásil, že jeho vlasť je v súčasnosti terčom dezinformačných kampaní, ktoré súvisia s pálením Koránu v Štokholme. TASR správu prevzala z agentúry AFP.
„Tieto dezinformačné kampane sú podporované inými štátmi a štátu podobnými aktérmi, ktorých cieľom je poškodiť Švédsko a švédske záujmy,“ uviedol premiér Ulf Kristersson na sociálnej sieti.

Švédsky premiér povedal, že dezinformácie súvisia s nedávnymi protestmi, pri ktorých iracký utečenec v Štokholme dvakrát v priebehu posledných týždňov zapálil a pošliapal Korán, svätú knihu moslimov. Tieto udalosti sú podľa Kristerssona reinterpretované „nepresným spôsobom, niekedy s priamymi výzvami na poškodenie (Švédska)“.
Aj minister civilnej ochrany Carl-Oskar Bohlin varoval pred intenzívnejším šírením dezinformácii vo Švédsku, ktoré podľa neho ohrozujú národnú bezpečnosť krajiny a môžu uškodiť jej obyvateľom aj švédskym spoločnostiam v zahraničí.