OSN varuje pred hladom v Sudáne. Svoje domovy opustili vyše 4 milióny ľudí

Organizácia Spojených národov v stredu varovala pred hroziacim hladom v Sudáne, kde v dôsledku mesiace trvajúceho konfliktu museli utiecť takmer štyri milióny ľudí. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

03.08.2023 06:50
sudán, utečenci Foto: ,
V Sudáne v dôsledku mesiace trvajúceho konfliktu museli utiecť takmer štyri milióny ľudí.
debata (2)

„Vyše 20,3 milióna ľudí, čo predstavuje viac ako 42 percent celkového obyvateľstva krajiny, zažíva vysokú úroveň akútnej potravinovej neistoty,“ oznámila Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodár­stvo (FAO).

Sudán od polovice apríla sužuje ozbrojený konflikt, ktorý rozpútali znepriatelení generáli – Abdal Fattáh Burhán na čele regulárnej sudánskej armády a jeho bývalý zástupca Muhammad Hamdán Daklú, ktorý je vodcom polovojenských Síl rýchlej podpory (RSF).

V rámci najnovšej eskalácie už aj tak katastrofálnej humanitárnej situácie je „6,3 milióna ľudí jeden krok od hladomoru“, varovala OSN. Boje zničili kritickú infraštruktúru, vážne narušili poľnohospodárstvo a zablokovali dodávky dôležitej pomoci.

Viac ako polovica obyvateľstva „čelí akútnemu hladu“ v regióne Západný Darfúr, kde došlo k jedným z najhorších bojov.

Podľa údajov Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) už bolo v Sudáne vnútorne vysídlených viac ako tri milióny ľudí a takmer milión ďalších utieklo do susedných krajín.

Sudan Čítajte aj Darcovia prisľúbili sudánskemu ľudu pomoc za 1,5 miliardy dolárov
2 debata chyba
Viac na túto tému: #utečenci #hlad #Sudán #hladomor