Náčelníci generálnych štábov členských krajín ECOWAS-u mali v sobotu rokovať v hlavnom meste Ghany Akkra. Zdroje z prostredia armády však oznámili, že stretnutie bolo posunuté na neurčito z technických príčin.
ECOWAS vo štvrtok schválilo rozmiestnenie „pohotovostných síl na obnovenie ústavného poriadku“ v Nigeri a na umožnenie návratu prezidenta Mohameda Bazouma do úradu. Ten bol zosadený prezidentskou gardou 26. júla a odvtedy je spolu so svojou rodinou zadržiavaný v nevyhovujúcich podmienkach.
Nigerského prezidenta Mohameda Bazouma, ktorého od júlového prevratu zadržiavajú, vyšetril v sobotu jeho lekár. Pre agentúru AFP to povedal člen jeho sprievodu.
Bazouma podľa zdroja „dnes navštívil jeho lekár“. Prezidentovi a jeho manželke a synovi, ktorých zadržiavajú spolu s ním, tiež doniesol potraviny. „V danej situácii je v poriadku,“ dodal zdroj.
Obavy o zdravie a podmienky zadržiavania demokraticky zvoleného prezidenta Nigeru, jeho manželky a 20-ročného syna rastú, odkedy sa moci v západoafrickej krajine chopila 26. júla armáda. Znepokojenie vyjadrili okrem iných aj Európska únia a Africká únia.
Vysoký komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk uviedol, že podmienky, v akých sa Bazoum nachádza, by bolo možné posúdiť ako neľudské a ponižujúce zaobchádzanie v rozpore s medzinárodným právom. Šéf diplomacie USA Antony Blinken kritizoval, že nigerská junta odmieta prepustiť rodinu Bazouma ako gesto dobrej vôle.

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch uviedla, že tento týždeň hovorila so 63-ročným Bazoumom, ktorý zaobchádzanie so sebou, svojou manželkou a synom označil za „neľudské a kruté“.
Bazouma s rodinou zadržiavajú v prezidentskom paláci v hlavnom meste Niamey. Jeden z jeho poradcov v stredu povedal, že sa im v domácom väzení míňajú zásoby potravín a celkové podmienky sa zhoršujú. Nemajú elektrinu a jesť môžu len ryžu a konzervy. Podľa Bazoumovej politickej strany prezidentova rodina nemá k dispozícii ani tečúcu vodu.
„Preč s Francúzskom, preč s ECOWAS-om“
Tisíce prívržencov vodcov nedávneho vojenského prevratu sa v piatok zišli aj neďaleko francúzskej vojenskej základne na okraji nigerského hlavného mesta Niamey. Vyjadrovali nespokojnosť s Francúzskom a ECOWAS-om. „Preč s Francúzskom, preč s ECOWAS-om“, skandovali účastníci a mnohí z nich niesli ruské a nigerské zástavy a slovne vyjadrovali podporu generálovi prezidentskej gardy Abdourahamanemu Tianimu.

Niger je bývalá francúzska kolónia a Paríž jej blízkym spojencom Bazouma. Nová vojenská vláda však Francúzsko obviňuje, že prispelo k odmietavému postoje ECOWAS-u k prevratu.
V oblasti západnej Afriky sa v poslednom období zvyšuje vplyv Ruska a Moskva uviedla, že vojenské riešenie situácie by mohlo viesť k zdĺhavej konfrontácii v Nigeru a narušeniu stability v oblasti Sahelu. Pred možnými konfliktmi varovali aj predstavitelia Kapverd, Mali a Burkina Faso, ktoré sú tiež členmi ECOWAS-u.

Francúzsko má v Nigeri približne 1 500 vojakov, ktorí sú tam vyslaní na pomoc nigerskej armáde v jej boji proti džihádistickému povstaniu. Mnohí z francúzskych vojakov sú rozmiestnení na leteckej základni neďaleko Niamey, ktorú zdieľajú s nigerskými ozbrojenými silami.