Kvôli nespusteniu sirén sa Andaya stal terčom kritiky. Svoje rozhodnutie hájil tým, že mal obavu, že zvuk sirén počas požiaru prinúti obyvateľov bežať „mauka“ – čo na Havaji znamená do hôr alebo vnútrozemia. „V takom prípade by bežali do ohňa,“ tvrdí Andaya.
Rozhodnutie nepoužiť sirény spolu s nedostatkom vody, ktorý hasičom sťažoval prácu, a únikovými cestami zahltenými vozidlami, ktoré sa potom stali obeťou plameňov, vyvolalo hlasnú kritiku od mnohých obyvateľov.
Starosta Richard Bissen prijal Andayovu rezignáciu s okamžitou platnosťou, oznámil okres Maui na facebooku. Andaya ako dôvod svojho odchodu z funkcie uviedol bližšie nešpecifikované zdravotné dôvody.
„Vzhľadom na závažnosť krízy, ktorej čelíme, môj tím a ja na túto kľúčovú pozíciu čo najrýchlejšie niekoho dosadíme a teším sa, že to čoskoro oznámime,“ uviedol Bissen vo vyhlásení.
Nepoužitie sirén miestne médiá označujú za chybný krok a súčasť radu komunikačných problémov, ktoré prispeli k chaosu po vypuknutí požiaru. Havajské ostrovy majú podľa svojho tvrdenia najrozsiahlejší systém vonkajších výstražných sirén na svete, ktorý bol vytvorený po cunami v roku 1946, ktoré si vyžiadalo viac ako 150 obetí.
Čítajte viac Požiar na Havaji má už 110 obetí, prehľadali len 38 % spáleniska. Horí aj na Tenerife