Si Ťin-pching, ktorý v pondelok pricestoval do Johannesburgu na spomenutý samit hlavných rozvíjajúcich sa ekonomík sveta, mal v utorok popoludní predniesť vyhlásenie na obchodnom fóre spoločne s lídrami Indie, Brazílie a Juhoafrickej republiky. Čínsky prezident sa však nedostavil, pričom Peking neponúkol žiadne oficiálne oznámenie alebo vysvetlenie.
Vo vyhlásení Si Ťin-pching vyzval svet, aby sa vyhol námesačníctvu a nespadol „do priepasti novej studenej vojny“. Bez priameho spomenutia USA sa vo vyhlásení uvádza, že „niektorá krajina, posadnutá udržiavaním svojej hegemónie, urobila všetko pre to, aby ochromila rozvíjajúce sa trhy a rozvojové krajiny“. „Ktokoľvek sa rýchlo rozvíja, stáva sa jeho cieľom zadržiavania. Kto ho dobieha, stáva sa jeho cieľom obštrukcií. Ale to je zbytočné,“ dodal.
Si Ťin-pching bol jediným lídrom BRICS, ktorý sa nezúčastnil na obchodnom fóre. Ruský prezident Vladimir Putin sa pripojil aspoň online, keďže do Juhoafrickej republiky necestoval pre obavy z medzinárodného zatykača, ktorý naňho v marci vydal Medzinárodný trestný súd.
Lula da Silva: BRICS sa nesnaží byť protiváhou ku G7 a G20
Brazílsky prezident Inácio Lula da Silva v utorok uviedol, že skupina BRICS sa nesnaží byť protiváhou k zoskupeniam G7 a G20. Lula v príspevku na sociálnej sieti X (predtým Twitter) zdôraznil, že aliancia BRICS nie je namierená proti ostatným. Ide jej skôr o lepšie zorganizovanie globálneho Juhu.
„BRICS nie je protikladom ku G7, G20 ani k nikomu inému,“ napísal brazílsky prezident. „Chceme sa len lepšie zorganizovať ako globálny Juh. Sme dôležití v celosvetových diskusiách a sedávame za rokovacím stolom ako rovnocenný partner Európskej únie a Spojených štátov,“ vysvetlil.
Skupina BRICS otvorila v utorok v Johannesburgu v Juhoafrickej republike (JAR) summit, ktorý sa má podľa očakávania zameriavať na rozšírenie tejto aliancie a na zvýšenie obchodu v lokálnych menách.
V súčasnosti tvorí túto alianciu rozvíjajúcich sa ekonomík Brazília, Rusko, India, Čína a JAR. Teraz si dali cieľ stať sa zoskupením „BRICS plus“ a prijať množstvo nových členov.
Členské štáty sa však musia dohodnúť na prijímacích kritériách. Takisto nie je jasné, kedy budú do zoskupenia prijaté ďalšie krajiny. Summit trvá tri dni vrátane štvrtka.
Čína s podporou Ruska a JAR presadzuje prijatie nových členov do aliancie. Táto expanzia vyvolala podozrenie, že blok sa snaží stať protiváhou skupiny G7, teda siedmich najvyspelejších ekonomík sveta, či skupiny G20.
Krajiny BRICS uvádzajú, že spoločne tvoria 42 percent svetovej populácie, 30 percent celosvetového územia a 24 percent výkonu svetovej ekonomiky.
Čítajte viac Začína sa summit krajín BRICS. Do bloku chcú vstúpiť desiatky ďalších krajín