Rakúsko rozbilo skupinu mladých islamistických radikálov, hlásili sa k Islamského štátu

V Rakúsku sa podarilo rozbiť možnú teroristickú bunku napojenú na extrémistickú skupinu Islamský štát (IS) zloženú z desiatich osôb, oznámila v utorok rakúska tajná služba DSN. Úrady v tejto súvislosti zadržali jednu osobu.

05.09.2023 15:34
Viedeň / Polícia / Teroristické útoky / Foto: ,
Ilustračné foto: Príslušníci rakúskych policajných zložiek
debata (1)

Skupinu tvorilo deväť mužov a jedna žena. Doterajšie vyšetrovanie a vypočúvanie ukázalo, že majú „islamské až teroristické“ postoje.

Podozrivé osoby od 15 do 23 rokov žijú neďaleko severorakúskeho mesta Linz. Podľa DSN „robili dlhodobo nábor pre teroristickú organizáciu Islamský štát a jej zločinecké aktivity“.

„Okrem toho plánovali prostredníctvom proselytizmu (cielené získavanie nových veriacich – pozn. red)) a náborových aktivít založiť aj mešitu alebo modlitebňu,“ uvádza DSN.

Na základe rakúskeho práva DSN nezverejnila žiadne osobné údaje podozrivých a uviedla, že v prípade stále prebieha vyšetrovanie. Podľa rakúskej agentúry APA podozriví pochádzajú z Rakúska, Turecka, Iraku, Ruska a Chorvátska alebo sú bez štátnej príslušnosti.

Počas domových prehliadok začiatkom júla úrady zabavili desiatky telefónov, počítačov, laptopov a iných nosičov dát či propagačné materiály.

Prokuratúra v Linzi nariadila zadržanie jednej 18-ročnej osoby, pretože hrozí jej útek alebo páchanie trestnej činnosti. Ostatných podozrivých vyšetrujú na slobode.

Podľa DSN mohla byť táto skupina napojená aj na extrémistickú organizáciu Kaukazský emirát, ktorá pôsobí v ruskom kaukazskom regióne. Skupina je tiež obvinená z nabádania 19-ročného mladíka, aby posprejoval symbolmi Islamského štátu alebo inak poškodil budovy v meste St. Pölten ležiacom západne od Viedne.

Nemecko Hanau streľba Čítajte viac Zatkli deväť ľudí pre plánovanie teroristických útokov v Nemecku. Podľa ich ministerky je situácia akútna
1 debata chyba
Viac na túto tému: #Rakúsko #Islamský štát