Staré Jericho bude na zozname UNESCO ako palestínska pamiatka

Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) v nedeľu hlasovala za zaradenie starobylého mesta Jericho na západnom brehu Jordánu do zoznamu Svetového kultúrneho a historického dedičstva v Palestíne. Podľa agentúry AP toto rozhodnutie pravdepodobne rozhnevá Izrael.

17.09.2023 18:09
UNESCO, jericho, izrael, palestína Foto: ,
Jericho je považované za jedno z miest s najdlhším kontinuálnym osídlením.
debata

Jericho je jedno z najstarších trvalo obývaných miest na svete. Mesto sa nachádza v časti západného brehu rieky Jordán okupovanej Izraelom, ktorú spravuje medzinárodne uznaná Palestínska samospráva.

Výbor pre svetové dedičstvo pod záštitou UNESCO rozhodol o zaradení Jericha do Zoznamu svetového dedičstva v Palestíne na konferencii v saudskoarabskom Rijáde.

Odesa, Ukrajina Čítajte viac Rusi sú povinní neublížiť Čiernomorskej perle

Izrael vystúpil z UNESCO ešte v roku 2019 s odôvodnením, že sa organizácia správa voči nemu zaujato a bagatelizuje spojitosť židovského štátu so Svätou zemou. Izrael je však naďalej signatárom Dohovoru o ochrane svetového kultúrneho a prírodného dedičstva a na stretnutie v Rijáde vyslal svoju delegáciu.

UNESCO Čítajte viac USA sa vrátili do organizácie UNESCO, ktorú opustili za prezidenta Trumpa

Izrael okupuje Západný breh a východnú časť Jeruzalema od šesťdňovej vojny v roku 1967. Palestínčania chcú tieto územia získať späť na vytvorenie vlastného štátu. Izrael však považuje Západný breh Jordánu za biblické a kultúrne centrum židovského národa.

Predjordánsko je domovom takmer troch miliónov Palestínčanov a približne 490 000 Izrael­čanov, ktorí žijú v osadách považovaných podľa medzinárodného práva za nelegálne.

debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Palestína #UNESCO #jericho