Nemci idú kontrolovať hranice s s Poľskom a Českom. Slovinci mieria na prevádzačov

Nemecká ministerka vnútra Nancy Faeser sa chystá oznámiť dočasné kontroly na hraniciach s Poľskom a Českom v snahe obmedziť nelegálnu migráciu do Nemecka. Informuje o tom spravodajský portál Politico, ktorému to povedal nemenovaný nemecký predstaviteľ. Dočasné kontroly budú podľa neho na vybraných hraničných priechodoch a začnú sa v nadchádzajúcich dňoch.

27.09.2023 11:44 , aktualizované: 15:26
debata (2)

Nemecko zavedie náhodné kontroly na priechodoch, „o ktorých vieme, že ich často využívajú obchodníci s ľuďmi“, uviedol predstaviteľ. Používanie náhodných kontrol namiesto komplexnejších hraničných kontrol umožňuje Nemecku obchádzať pravidlá, ktoré od členských štátov Európskej únie vyžadujú, aby pred zavedením hraničných kontrol v schengenskom priestore mesiac vopred informovali Európsku komisiu, dodal.

Maďarskí policajti naháňali na Slovensku migrantov. Len cvične
Video

Lídri v Nemecku čelia čoraz väčšiemu tlaku pre rastúci počet žiadateľov o azyl, z ktorých mnohí prechádzajú cez Poľsko a Česko. O azyl počas prvých ôsmich mesiacov tohto roka v Nemecku požiadalo zhruba 204-tisíc ľudí, čo je 77 percent viac ako za rovnaké obdobie minulého roka.

migrácia Čítajte viac Tlak na Berlín stúpa: Regióny žiadajú riešiť migráciou. Polícia: Kontroly nemajú zmysel

Otázka hraničných kontrol bude mimoriadne citlivá hlavne pre Poľsko, ktoré 15. októbra čakajú parlamentné voľby. Vládna strana Právo a spravodlivosť sa snaží získať voličov okrem iného aj na protinemeckú rétoriku a požadovanie reparácií za nacistické zločiny. Varšava dokonca zvažuje, či zablokovať hranice s Nemeckom zo svojej strany, aby odradila všetkých migrantov v Nemecku od pokusu dostať sa do Poľska. Situácii nepomáha škandál okolo údajného poskytovania poľských víz za úplatok na poľských konzulátoch v Afrike a Ázii. Nemecký kancelár Olaf Scholz naznačil, že kríza na hraniciach súvisí aj s týmto programom a žiadal objasnenie, no poľský minister zahraničia Zbigniew Rau ho vyzval, aby sa „zdržal vyhlásení, ktoré poškodzujú naše vzájomné vzťahy“.

Český minister vnútra Vít Rakušan začiatkom týždňa povedal, že česká polícia bude spolupracovať s nemeckými kolegami na hraničných kontrolách. Faeser chcela podobnú spoluprácu aj s Poľskom, dosiaľ sa však nepodarilo dosiahnuť dohodu, povedal spomenutý nemenovaný nemecký predstaviteľ.

Slovinci mieria na prevádzačov

Slovinská polícia v utorok nasadila ďalšie sily na hraniciach s Chorvátskom, konkrétne v oblastiach hlavných koridorov, ktorými migranti vstupujú do Slovinska. Informovala o tom v stredu agentúra STA.

„Nejde o vnútorné (hraničné) kontroly, sú to kompenzačné opatrenia,“ povedal v stredu na tlačovej konferencii slovinský minister vnútra Boštjan Poklukar.

SR Nové Zámky Migranti Nelegálni Registrácia NRX Čítajte viac Poľská stráž zadržala na hranici so SR rekordný počet nelegálnych migrantov

Minister vysvetlil, že ich cieľom je odhaľovať prevádzačov ľudí a zasahovať v prípadoch nelegálneho prekročenia hraníc. Poklukar zdôraznil, že je „výrazný rozdiel“ medzi kontrolami na vnútorných hraniciach a kompenzačnými opatreniami, aké sú teraz zavedené.

Dodatočné policajné hliadky neboli nasadené priamo na hraničnej čiare, ale hlbšie vo vnútrozemí.

Tento krok prišiel v období, keď sa trojnásobne zvýšil počet migrantov zadržaných v prvých ôsmich mesiacoch roka, čo znepokojuje miestnych obyvateľov žijúcich pri hraniciach, predovšetkým v meste Brežice.

Posilnenie bezpečnosti na hraniciach žiadala aj stredopravicová opozícia vrátila.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Česko #Nemecko #kontroly na hraniciach