„Sú dobré výsledky, sú jasné efekty. Cez Poľsko žiadne nelegálne migračné chodníky nepovedú,“ povedal Kamiňski. Dodal, že hraničná polícia nekontroluje každé auto vchádzajúce zo Slovenska do Poľska, prehliadky robí „na základe vyhodnotenia rizika“.
Zopakoval, že pri vstupe do Poľska sa cestujúci musí podrobiť kontrole občianskeho preukazu alebo pasu. Hranicu so Slovenskom je možné na celom úseku prekročiť cez osem cestných a tri železničné priechody a 11 priechodov pre peších.
Poľská pohraničná stráž súčasne upozornila Polsatnews.pl, že prekročenie hranice so Slovenskom v Tatrách je nelegálne a môže zaň byť vyrubená pokuta 500 zlotých.
Hovorkyňa Útvaru pohraničnej stráže pre sektor Karpaty majorka Dorota Kądziolková vysvetlila, že ak turistický chodník vedie horskou oblasťou a nie je tam bod na prekročenie hranice, potom sa každé takéto prekročenie hranice bude považovať za nelegálne.
Poľsko v nedeľu čakajú parlamentné voľby a súčasná národno-konzervatívna vláda si chce získať priazeň voličov aj ostrou politikou namierenou proti migrantom.
Čítajte viac Migrantov v Banskej Bystrici ochráni vyhrievaný stan. Vo Vajnoroch im stavajú mobilné domčekyPoľsko a Česko dočasné kontroly zaviedli minulý týždeň, aby obmedzili počet migrantov, ktorí sa nelegálne dostávajú na ich územie, odkiaľ chcú väčšinou zamieriť ďalej na západ. Rovnaké opatrenie urobilo aj Rakúsko, zatiaľ však nie je jasné, či ho predĺži.
S možnými kontrolami na hraniciach musia do 3. novembra počítať tiež ľudia cestujúci z Maďarska na Slovensko. Premiér Ľudovít Ódor v stredu povedal, že problém s nelegálnymi prechodmi hranica pretrváva, hoci počty utečencov klesli. S námatkovými kontrolami Slovensko začalo 5. októbra, o deň neskôr ako Česko, Poľsko a Rakúsko.
Čítajte viac Česko predlžuje dočasné kontroly na hranici so Slovenskom