Prvý európsky líder po dlhej dobe. Putin na stretnutí s Orbánom v Číne vyjadril spokojnosť so vzťahmi s Maďarskom

Ruský prezident Vladimir Putin na dnešnom stretnutí s maďarským premiérom Viktorom Orbánom v Číne vyjadril spokojnosť s úrovňou vzťahov medzi Moskvou a Budapešťou. S odvolaním sa na záznam v ruskej televízii o tom dnes informovala agentúra AFP. Putin a Orbán spolu hovorili tvárou v tvár naposledy 1. februára 2022, teda tri týždne pred ruskou inváziou na Ukrajinu.

17.10.2023 12:43
Čína, Orbán, Putin, Peking, Maďarsko, Rusko Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin a maďarský premiér Viktor Orban sa odfotili pred rokovaním na okraji fóra 'Jeden pás, jedna cesta' v Pekingu 17. októbra 2023.
debata (73)

Obaja lídri sa v Pekingu zúčastňujú na dvojdňovom summite k projektu takzvaného nového Hodvábneho chodníka, ktorý má podľa Číny zlepšiť obchodné prepojenie medzi Áziou, Európou a Afrikou.

Ódor o Orbánovi a ruských vojnových zločinoch na Ukrajine
Video
Slovenský premiér Ľudovít Ódor sa vyjadril k slovám maďarského predsedu vlády, že ruský prezident Vladimir Putin nie je vojnový zločinec. / Zdroj: TV Pravda

„Vzhľadom na súčasné geopolitické podmienky sú možnosti udržiavať kontakty a rozvíjať vzťahy veľmi obmedzené. Je ale uspokojivé, že (Rusko) udržuje vzťahy s mnohými európskymi krajinami a Maďarsko je jednou z nich,“ povedal Putin podľa AFP Orbánovi. Podľa hlavy ruského štátu je „veľmi dôležité mať možnosť vymieňať si názory s krajinami Európskej únie“.

Ruský prezident Vladimir Putin počúva... Foto: SITA/AP, Grigory Sysoyev
Čína, Peking, Putin, Orbán, Maďarsko, Rusko Ruský prezident Vladimir Putin počúva maďarského premiéra Viktora Orbána počas ich rokovaní v Pekingu 17. októbra 2023.

Maďarská vláda napriek ruskej invázii na Ukrajinu ako jediná v Európskej únii udržiava vzťahy s Moskvou, a to najmä v hospodárskej oblasti. Dvadsaťsedmička na Rusko kvôli agresii voči susednej krajine uvalila tvrdé sankcie, ktoré Budapešť kritizuje. Orbán opakovane vyzval na ich zrušenie. Maďarsko je tiež považované za hlavného potenciálneho odporcu začatia prístupových rozhovorov s Ukrajinou, o ktorom bude EÚ rozhodovať v decembri.

Tusk Čítajte aj Bude V4 po voľbách v Poľsku fungovať ako Fico - Orbán verzus Praha - Varšava?

Šéf tlačového úradu maďarského premiéra Bertalan Havasi oznámil agentúre Reuters, že Orbán s Putinom rokoval v Číne o dodávkach plynu a ropy a tiež o jadrovej energetike. Na základe zmluvy z roku 2014 stavia ruský energetický gigant Rosatom v Maďarsku jadrovú elektráreň.

Havasi ďalej uviedol, že Orbán zdôraznil, že pre Európu vrátane Maďarska je kľúčové, aby skončili sankcie voči Rusku a boje na Ukrajine a aby sa zastavil prílev migrantov. Neoznámil, kto schôdzku v Číne inicioval.

Peking označil Orbána za ‚starého priateľa‘

Čínsko-maďarskú komplexnú strategickú spoluprácu je potrebné posunúť na novú úroveň. Vyhlásil to v utorok v Pekingu čínsky prezident Si Ťin-pching po schôdzke s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Orbán do Pekingu pricestoval na tretie medzinárodné fórum iniciatívy OBOR (Jeden pás, jedna cesta). S odvolaním sa na agentúru MTI o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Rusko Čína prezident návšteva Čítajte aj Čínsky drak bude hladný po plyne, aj po tom kvapalnom. Surovinu bude dovážať najmä zo zahraničia

Si označil maďarskéhio premiéra za „starého priateľa“ a dodal, že je veľmi rád, že sa opäť stretli v Pekingu po tom, čo osobnému stretnutiu zabránila epidémia koronavírusu.

Čínsky prezident vyzdvihol, že Orbán dlhodobo považuje vzťahy s Pekingom za dôležité, aktívne podporuje spoločné budovanie spolupráce OBOR a pozitívne prispieva ku kvalitnému rozvoju spoločnému budovaniu tejto iniciatívy.

Si pripomenul, že maďarský premiér pricestoval už tretíkrát na fórum, ktoré oslavuje 10. výročie založenia. „Rád by som využil túto príležitosť a spolupracoval s vami a ostatnými zúčastnenými lídrami na zdieľaní vízie spolupráce, na vypracovaní plánu rozvoja a na podpore širšieho rozvoja spolupráce pri výstavbe OBOR v nasledujúcich desiatich rokoch,“ povedal čínsky prezident.

Maďarsko je jednou z prvých krajín, ktoré uznali a nadviazali diplomatické vzťahy s Čínskou ľudovou republikou, takže priateľstvo medzi oboma krajinami má dlhú históriu, podotkol Si. Podľa neho sa v posledných rokoch čínsko-maďarské vzťahy rozvíjali na vysokej úrovni bez ohľadu na zmeny v medzinárodnom prostredí.

„Na budúci rok bude 75. výročie nadviazania diplomatických vzťahov medzi Čínou a Maďarskom, je potrebné využiť túto príležitosť a využiť túto dynamiku na posun vpred a na pozdvihnutie čínsko-maďarskej komplexnej strategickej spolupráce na novú úroveň,“ dodal čínsky prezident.

„Sme presvedčení, že toto je iniciatíva, ktorá zmení svet, zmení svetovú ekonomiku a premení ju na takú, ktorá slúži blahu väčšiemu počtu ľudí ako doteraz,“ reagoval Orbán. Poznamenal, že Čína môže rátať s tým, že bez ohľadu na európske politické diskusie Maďarsko zostane súčasťou iniciatívy a bude sa snažiť o spoluprácu s Pekingom.

73 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #Maďarsko #Čína #Rusko #Viktor Orbán #Vladimir Putin #Peking #Si Ťin-pching