Na synagógu v Berlíne zaútočili zápalnými fľašami

Dvaja útočníci hodili v stredu ráno podomácky vyrobené zápalné fľaše na židovské komunitné centrum a synagógu v centre Berlíne. Nemecký kancelár Olaf Scholz útok odsúdil, informuje TASR podľa správ agentúr DPA a Reuters.

18.10.2023 15:15
nemecko, synagóga, polizei, berlín Foto: ,
Policajti hliadkujú pred židovským komunitným centrom a synagógou 18. októbra 2023 v Berlíne.
debata

Dvaja muži v kapucniach použili pri útoku molotovove kokteily, uviedla miestna polícia. Zadržala jedného muža, ktorý vykrikoval antisemitské slogany.

Dve fľaše s horľavou kvapalinou dopadli na chodník a ich plamene nespôsobili nijaké škody, uviedla polícia. Okolnosti útoku vyšetrujú bezpečnostné zložky.

„Chcem jasne povedať, že som pobúrený. Osobne ma poburuje, čo niektorí ľudia vykrikujú a robia,“ uviedol Scholz počas návštevy Egypta. Neskôr na sociálnych sieťach dodal: „Útoky na židovské inštitúcie a prejavy násilia na našich uliciach sú opovrhnutiahodné a nemožno ich tolerovať. Antisemitizmus nemá v Nemecku miesto“.

Versailles, francúzsko, police Čítajte viac Pre bezpečnostné hrozby evakuovali letiská vo Francúzsku a znovu aj zámok vo Versailles

V Nemecku bola posilnená bezpečnosť v okolí židovských inštitúcií po teroristickom útoku palestínskeho militantného hnutia Hamas na Izrael, ktorý prerástol v ozbrojený konflikt. Eskalácia konfliktu medzi palestínskymi militantmi a Izraelom celosvetovo zvýšila obavy z útokov proti Židom.

K útoku na synagógu v Berlíne prišlo len niekoľko hodín po zásahoch berlínskej polície proti nepovoleným propalestínskym demonštráciám. Vypukli spontánne po ničivom výbuchu v nemocnici v pásme Gazy v utorok, ktorý si vyžiadal stovky obetí.

Hamas prisúdil výbuch v nemocnici Izraelu. Izraelská armáda zodpovednosť poprela a podľa leteckých snímok a analýzy miesta výbuchu a poškodenia okolitých budov ho pripísala neúspešne odpálenej rakete militantov.

debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #Berlín #zápalné flaše #Molotovov koktail