V Tirolsku dul fön 200 kilometrovou rýchlosťou, padajúci strom usmrtil dôchodcu

Rýchlosť v nárazoch až 200 kilometrov za hodinu dosiahol v piatok prudký suchý padavý vietor, takzvaný fön, v rakúskej spolkovej krajine Tirolsko. V dôsledku silného vetra zahynul jeden 86-ročný muž, ktorého privalil strom.

20.10.2023 22:53
Gromitz / Požiarnik / Hasič / Foto: ,
Hasiči inštalujú protipovodňové bariéry v nemeckom meste Gromitz, 20. október 2023
debata (1)

Muž podľa polície šoféroval auto, avšak musel zastaviť, pretože na ceste ležal spadnutý strom. Vystúpil z vozidla, keď sa zrazu pod náporom vetra zrútili ďalšie dva stromy. Jeden z nich ho zasiahol, podľa agentúry APA zomrel priamo na mieste.

Vietor v Tirolsku taktiež strhával strechy a spôsobil aj výpadky elektriny. Viac než 4-tisíc domácností sa ocitlo bez prúdu. Spadnuté stromy narušili cestnú aj železničnú dopravu. Podľa polície však okrem spomínaného prípadu úmrtia dôchodcu nedošlo k žiadnym vážnejším úrazom.

Silný fön zaznamenali aj v ďalších spolkových krajinách Rakúska. Náraz vetra s rýchlosťou 171 kilometrov za hodinu namerali vo Vysokých Tauroch v Salzbursku a 165 kilometrov za hodinu v dolnorakúskom Semmeringu.

V obci Rankweil v spolkovej krajine Vorarlbersko museli ratovať lesnú materskú škôlku, pri ktorej spadol strom. Nikomu sa však nič nestalo. V Dorbirne takisto vo Vorarlbersku na istý čas vietor prerušil dodávky elektriny pre 15-tisíc domácností. Výpadky hlásili aj zo Salzburska.

Fön bol v Rakúsku najsilnejší v piatok popoludní, k večeru začal slabnúť. Podľa rakúskych meteorológov bol jedným z najprudších za uplynulé roky.

Schleswig / Potopa / Čítajte viac Pre búrku sa v Škótsku zastavil život, pobrežie bičovali šesťmetrové vlny. Sicília je v plameňoch
1 debata chyba
Viac na túto tému: #vietor #tirolsko #extrémne počasie