Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken ohlásil otvorenie stanice v nórskom meste Tromsö v júni ako prostriedok, vďaka ktorému budú mať Spojené štáty „diplomatickú stopu aj za polárnym kruhom“.
„Ide o významné gesto, ktoré ukazuje, o koľko dôležitejšia je pre USA Arktída v súčasnosti ako pred piatimi alebo desiatimi rokmi,“ povedal Andreas Östhagen, vedúci výskumný pracovník Inštitútu Fridtjofa Nansena (FNI) so sídlom v Osle.
Návrat po 30 rokoch
Tromsö je najväčšie mesto v arktickej časti Nórska. Leží približne 400 kilometrov západne od Ruska; Nórsko a Rusko majú v Arktíde spoločné hranice. Počas studenej vojny mal Washington v Tromsö stanicu, ale v roku 1994 ju zatvoril.
Čítajte viac Lavrov varoval západné krajiny, aby si nerobili nároky na ArktíduTáto „prezenčná“ stanica nebude poskytovať konzulárne služby. Bude mať jedného diplomata, ktorého činnosť sa bude zameriavať na obchodné kontakty, vedu a Arktickú radu (AC), medzivládnu organizáciu pozostávajúcu z ôsmich arktických štátov – Ruska, USA, Kanady, Fínska, Nórska, Islandu, Švédska a Dánska.
Obnovené diplomatické pracovisko bude sídliť v rovnakej budove ako sekretariát AC.
Rada musí prežiť
Spolupráca v rámci AC medzi Ruskom a západnými arktickými štátmi bola pozastavená po napadnutí Ukrajiny ruskými silami vo februári 2022. Určitá spolupráca s Moskvou sa obnovila po tom, ako Nórsko v máji prevzalo predsedníctvo Rady, ale naďalej sa obmedzuje iba na kontakty medzi diplomatmi.
Veľvyslanec USA v Nórsku Marc Nathanson povedal, že Washington je „pevne presvedčený“ o tom, že AC by mala zostať hlavným orgánom pre spoluprácu v Arktíde.
Čítajte viac NATO sa rozšíri v Arktíde. Jeho šéf tam vidí Rusko a Čínu„Arktická rada musí prežiť, ale z dôvodu nevyprovokovanej invázie Ruska na Ukrajinu to pre ostatných sedem členov AC znamená, že s Ruskom nemôžeme zaobchádzať ako zvyčajne,“ uviedol Nathanson. Tento post je „nevojenský“ a určený „na spoluprácu pre mierovú, vedecky založenú diplomaciu“, dodal ambasádor.