Európska komisia dnes zverejnila pravidelnú hodnotiacu správu o pokroku jednotlivých krajín na ceste do Európskej únie.
„Napriek rozsiahlej invázii Ruska vo februári 2022 a ruskej brutálnej útočnej vojne pokračovala Ukrajina v pokroku v oblasti demokratických reforiem a reforiem právneho štátu. Udelenie štatútu kandidáta na členstvo Ukrajiny v EÚ v júni 2022 ďalej urýchlilo reformné úsilie,“ píše sa v hodnotiacej správe Európskej komisie.
EÚ udelila Ukrajine postavenie kandidátskej krajiny štyri mesiace po ruskej invázii. Pre začatie prístupových rokovaní EÚ stanovila sedem podmienok, medzi ktorými je reforma súdnictva či obmedzenie korupcie. Tie zatiaľ Kyjev všetky nesplnil, musí teda aj naďalej pokračovať v reformách, vyplýva z hodnotiacej správy.
Ukrajinskí predstavitelia v posledných dňoch dávali najavo svoje presvedčenie, že z Bruselu prídu dobré správy. Na reformách podľa svojich slov intenzívne pracovali, čo pri svojej poslednej návšteve v Kyjeve cez uplynulý víkend ocenila aj von der Leyenová. „Bojujete nielen za svoju slobodu, svoju demokraciu a svoju budúcnosť, ale aj za našu,“ povedala šéfka úniovej exekutívy v ukrajinskom parlamente. „Bojujete za Európu. To je niečo, čo si bolestivo uvedomujeme,“ dodala vtedy.
Komisia navrhla prístupové rokovania s Moldavskom, Gruzínsko má mať status kandidáta
Európska komisia dnes navrhla začať prístupové rokovania s Moldavskom. Oznámila to šéfka úniovej exekutívy Ursula von der Leyenová. Gruzínsku potom EK odporučila udeliť štatút kandidátskej krajiny na členstvo v EÚ. Oba štáty však musia ešte splniť určité podmienky a reformy.
Čítajte aj EÚ by mala podľa Rakúska prehodnotiť svoj postoj k rozširovaniu v súvislosti s Ukrajinou, Moldavskom a BalkánomV prípade Moldavska ide napríklad o pokrok v boji s korupciou, plynie z materiálov komisie. Gruzínsko by potom malo potlačiť dezinformácie a politickú polarizáciu a tiež zabezpečiť usporiadanie slobodných a spravodlivých volieb v roku 2024.
Komisia dnes zverejnila svoju pravidelnú hodnotiacu správu o pokroku jednotlivých krajín na ceste do Európskej únie. Návrhy však budú musieť ešte na svojom decembrovom samite potvrdiť prezidenti a premiéri všetkých krajín EÚ.
Moldavsko podalo prihlášku do únie spoločne s Ukrajinou a Gruzínskom krátko po začatí ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022. Následne na samite v júni 2022 únioví lídri schválili udelenie kandidátskeho štatútu tak Ukrajine, ako aj práve Moldavsku.
Gruzínsko vtedy dostalo len prísľub, že k tomu dôjde, no že musí pracovať na vnútorných reformách. EÚ dala Tbilisi 12 podmienok, ktoré musí kaukazská krajina splniť, aby toto postavenie získala. Išlo predovšetkým o vnútorné reformy, nezávislosť súdnictva a boj proti korupcii.
Čítajte aj Gruzínci prekvapili Putina: Vravím si, zbláznili saLídri privítali odporúčanie komisie
Predstavitelia Ukrajiny a Moldavska privítali dnešné odporúčanie Európskej komisie začať s týmito krajinami prístupové rozhovory. Tieto štáty však musia ešte splniť určité podmienky a reformy. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podľa agentúr privítal odporúčanie EK, tamojší premiér Denys Šmyhal prisľúbil, že z Ukrajiny jeho vláda urobí „rovnoprávneho“ a „silného“ člena Európskej únie. Tiež zástupcovia Gruzínska sú potešení z toho, že komisia navrhla krajine udeliť štatút kandidáta na členstvo.
„Ide o silný a historický krok, ktorý pripravuje cestu k silnejšej Európskej únii s Ukrajinou ako jej členom,“ uviedol Zelenskyj, podľa ktorého si Ukrajinci zaslúžia byť členom únie. Ukrajina pokračuje v reformách a teší sa na rozhodnutie decembrového summitu EÚ, dodal. Práve na samite EÚ v decembri musia súčasné členské štáty dnešné odporúčanie EÚ exekutívy jednomyseľne potvrdiť.
„Je to výsledok obrovského množstva práce, ktorú odviedla bojujúca krajina,“ uviedla o odporúčaní EK podpredsedníčka ukrajinskej vlády Olha Stefanišynová a prisľúbila, že ďalšie kroky budú nasledovať.
„Moldavsko je pevne na ceste k členstvu v EÚ a budeme naďalej neúnavne pracovať na dosiahnutí tohto cieľa,“ zareagovala v sociálnej sieti X moldavská prezidentka Maia Sanduová. Hodnotiacu správu EK odporúčajúcu začať prístupové rokovania s Kišiňovom označila za dôležitý medzník.
Potešenie nad návrhom EK udeliť Gruzínsku postavenie kandidáta na členstvo v EÚ dala najavo tiež gruzínska prezidentka Salome Zurabišviliová, ktorá vzápätí zablahoželala svojim náprotivkom na čele Ukrajiny a Moldavska. „Teším sa s obyvateľmi Gruzínska a vítam kladné odporúčanie EK. Ako prezidentka budem viac ako kedykoľvek predtým hrať svoju úlohu proeurópskeho lídra, aby som uľahčila a presadila stále potrebné reformy,“ prisľúbila Zurabišviliová.
EK odporučila začať prístupové rokovania aj s Bosnou, tá však musí splniť kritériá
Európska komisia dnes odporučila začatie prístupových rozhovorov s Bosnou a Hercegovinou. Oznámila to šéfka komisie Ursula von der Leyenová, podľa ktorej však musí balkánska krajina najprv vyhovieť potrebným kritériám členstva.
Bosna podľa úniovej exekutívy už splnila časť požiadaviek EÚ, najmä niektoré kroky bosnianskych Srbov však vzbudzujú obavy.