Vatikán oznámil, že transrodoví katolíci môžu byť pokrstení

Transrodoví veriaci môžu byť v katolíckej cirkvi pokrstení, ak to nespôsobí škandál alebo "zmätok", oznámil Vatikán. Objasnil tak citlivú oblasť v náuke cirkvi, informuje agentúra AFP.

08.11.2023 23:23
Pápež František Foto: ,
Pápež František
debata (1)

Dikastérium pre náuku viery, inštitúcia poverená ochranou katolíckej viery, nemá ani námietky proti pokrsteniu detí párov osôb rovnakého pohlavia – či už adoptovaných alebo narodených náhradnej matke.

Tieto vyhlásenia obsahuje dokument, ktorý reaguje na otázky brazílskeho biskupa, a ktorý bol napísaný 31. októbra, ale zverejnili ho až teraz.

Dokument schválil pápež František, ktorý opakovane vyhlásil, že cirkev má byť otvorená každému vrátane veriacich z LGBTQ komunity.

Pápež však jasne povedal, že homosexualitu pokladá za „hriech, tak ako je ním každý pohlavný akt mimo manželstva“.

Katolícka náuka definuje manželstvo ako zväzok muža a ženy za účelom mať deti.

Pápež František Čítajte viac Pápež vyjadril podporu transrodovým osobám. Boh nás miluje takých, akí sme

V dokumente dikastérium uvádza, že transrodoví veriaci „môžu prijať krst na základe tých istých podmienok ako ostatní veriaci, ak neexistuje žiadna taká situácia, v ktorej hrozí vznik verejného škandálu alebo nejasnosti medzi veriacimi“.

Vzťahuje sa to na niekoho, kto podstúpil hormonálnu liečbu a/alebo operáciu na zmenu pohlavia, píše sa v dokumente.

V odpovedi na otázku, či pár osôb rovnakého pohlavia môže byť pokladaný za rodičov dieťa, ktoré má byť pokrstené, dikastérium len uviedlo, že musí existovať „opodstatnená nádej“, že dieťa bude vychovávané v katolíckej viere.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Vatikán #krst #katolícka cirkev #transrodové osoby #LGBTI+