OSN upozorňuje na možné oteplenie klímy až o takmer tri stupne do roku 2100

Priemerná svetová teplota sa môže do konca tohto storočia zvýšiť až o 2,9 stupňa Celzia, vyplýva z pondelkovej správy Environmentálneho programu OSN (UNEP). Generálny tajomník OSN António Guterres svetové spoločenstvo vyzval, aby podniklo rázne kroky v plnení záväzkov v oblasti znižovania emisií skleníkových plynov. Informovala agentúra AFP.

21.11.2023 12:42
António Guterres  / OSN / Foto: ,
Generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres
debata (18)

Lídri krajín už nemôžu túto záležitosť viac odkladať, zdôraznil Guterres. Takisto odsúdil „zlyhanie v oblasti vedenia, zradu voči zraniteľným a obrovskú zmeškanú príležitosť“.

UNEP vydal v pondelok správu o pokroku pri znižovaní emisií skleníkových plynov. Svet podľa nej tento rok zažíva znepokojivý nárast v oblasti rekordných teplôt ovzdušia.

Priemerná teplota vzduchu na Zemi sa môže do roku 2100 zvýšiť o 2,5 až 2,9 stupňa Celzia, píše sa v správe.

Klíma / Emisie / Dym / Továreň / Fabrika / Znečistenie / Čítajte viac Globálna teplota zrejme prvýkrát presiahla o dva stupne predindustriálny priemer

Účastníci klimatického summitu v Paríži v roku 2015 sa zaviazali, že sa budú snažiť udržať nárast globálnej teploty na úrovni pod dva stupne Celzia v porovnaní s predindustriálnym obdobím a zároveň vyvíjať úsilie o obmedzenie tohto nárastu na 1,5 stupňa Celzia. Na to je však potrebné do roku 2030 znížiť množstvo emisií o 42 percent, uviedol UNEP.

Krajiny od roku 2020 zverejňujú svoje národné plány v oblasti klímy, známe ako vnútroštátne stanovené príspevky (NDC). V prípade úplného plnenia záväzných NDC by sa na základe súčasného stavu globálna teplota do roku 2100 zvýšila o 2,9 stupňa Celzia. V prípade dodržania doplňujúcich opatrení by bol jej nárast 2,5 stupňa Celzia.

Na prelome novembra a decembra sa bude v Dubaji konať konferencia OSN o zmene klímy COP28. Výkonná riaditeľka UNEP Inger Andersenová vyjadrila presvedčenie, že účastníkom sa podarí dosiahnuť pokrok v oblasti znižovania emisií.

globalne oteplovanie Čítajte viac Množstvo skleníkových plynov v atmosfére je rekordné. Napriek varovaniam sa stále rútime do katastrofy
18 debata chyba
Viac na túto tému: #OSN #globálne otepľovanie #António Guterres #klimatická kríza #emisie skleníkových plynov