Komunistická krajina podľa vysokopostaveného juhokórejského činiteľa od piatku obnovuje niektoré strážne stanovištia v demilitarizovanej zóne medzi oboma štátmi, ktoré sú formálne stále vo vojnovom stave. V roku 2018, keď obe Kórey vojenskú dohodu podpísali, tak KĽDR, ako aj Južná Kórea zničili desať z 11 strážnych stanovíšť v pohraničnej oblasti.
Čítajte viac Diktátor Kim si pozrel snímky amerických základní vyhotovené špionážnym satelitomPlatnosť vojenskej dohody, ktorej cieľom je zníženie napätia na Kórejskom polostrove, minulý týždeň čiastočne pozastavil Soul po tom, ako KĽDR vypustila špionážnu družicu. Pchjongjang následne tiež oznámil pozastavenie dohody a zároveň uviedol, že na hranicu s južným susedom vyšle silnejšiu armádu a nové zbrane. Južná Kórea zase oznámila, že plánuje obnoviť prieskumné lety v pohraničnom pásme.
Spojené štáty, Japonsko a Južná Kórea vypustenie severokórejskej družice odsúdili s tým, že ide o hrubé porušenie rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN. Krok KĽDR rázne odsúdil aj generálny tajomník OSN António Gutteres. „Akýkoľvek štart, pri ktorom KĽDR využije technológie balistických striel, je porušením rezolúcií Bezpečnostnej rady,“ uviedol jeho hovorca Farhan Haq.