Al-Džábir je vo funkcií predsedu a hostiteľa prebiehajúceho summitu COP28 vnímaný kontroverzne vzhľadom na to, že je zároveň šéfom štátnej ropnej a plynovej spoločnosti ADNOC v Spojených arabských emirátoch.
Podľa medializovaných informácií al-Džábir prostredníctvom videokonferencie v novembri povedal zástupcom Organizácie spojených národov (OSN), že neexistuje žiadny vedecký dôkaz o tom, že je potrebné postupne vyradiť fosílne palivá, aby sa obmedzilo globálne otepľovanie na 1,5 stupňa Celzia v porovnaní s predindustriálnym obdobím.
Čítajte viac Čaputová na COP28: Ľudstvo sa rúti do priepasti. SR je medzi najambicióznejšími štátmi v brzdení klimatickej krízyŠéf COP28 údajne zároveň tvrdil, že bez fosílnej energie by sa ľudstvo vrátilo do doby kamennej. V odpovedi na otázku novín The Guardian predsedníctvo COP28 nepoprelo, že al-Džábir uvedené tvrdenia vyslovil; zdôraznilo však, že len odkazoval na prognózy Medzivládneho panelu o zmene klímy (IPCC), podľa ktorého budú fosílne palivá aj v budúcnosti stále do určitej miery súčasťou globálneho energetického systému.
Sultán Al-Džábir v nedeľu obvinenia médií poprel s tým, že ide o „neférovú kritiku a pokus podkopať agendu predsedníctva COP28, ktorá je jasná, transparentná a má hmatateľné výsledky“.
„Nie sme si istí, čo má táto (mediálna) správa povedať. Nie je v nej nič nové ani prevratné. Predseda (al-Džábir) uznáva, že postupné ukončenie využívania fosílnych palív je nevyhnutné a že je potrebné udržať na dosah cieľ (obmedzenia otepľovania na ) 1,5 stupňa,“ citovala agentúru DPA hovorcu COP28.
Čítajte viac Dubajského sultána skritizovali na COP28. Vyhlásil, že za odchodom od fosílnych palív nie je vedaGenerálny tajomník OSN António Guterres na úvod klimatického summitu vyhlásil, že vedecké poznatky „sú jasné – cieľ 1,5 stupňa Celzia je možné dosiahnuť len vtedy, ak konečne prestaneme spaľovať fosílne palivá“.
Postupné vyradenie fosílnych palív vrátane ropy, uhlia a zemného plynu je jednou z najspornejších tém prebiehajúceho summitu COP28 v Dubaji, ktorý začal 30. novembra a potrvá do 12. decembra.
OSN v deň začiatku dubajského summitu oznámila, že rok 2023 bude zrejme najteplejším od začiatku meraní. Zároveň žiadala urýchlené kroky na spomalenie tempa globálneho otepľovania.
Čítajte viac Dvadsiatka štátov žiada o strojnásobenie jadrovej energetiky, medzi nimi aj Slovensko