Zaznamenaných bolo až 70 dronov typu Šáhid iránskej výroby, z ktorých jeden vybuchol vo vzdušnom priestore Rumunska. Posádky nemeckých lietadiel ich identifikovali, NATO však nevydalo rozkaz na zostrelenie.
Útok v stredu o 21.42 h zachytilo Centrum NATO pre spoločné vzdušné operácie (CAOC) v nemeckom Uedeme. Stíhačky Eurofighter vzlietli po 22.00 h, pričom incident bol označený ako závažný.
NATO neskôr uviedlo, že nemá žiadne informácie, ktoré by naznačovali úmyselný útok Ruska na členov Aliancie. Podľa rumunského ministerstva obrany sa kráter ruského dronu našiel v neobývanej oblasti neďaleko mesta Grindu v okrese Tulcea, ktoré leží oproti dunajského prístavu Reni na juhu Ukrajiny.
Hovorca NATO Dylan White pre agentúru DPA v Bruseli povedal, že podľa rumunských tajných služieb Rusko dron využívalo pri útoku na ukrajinskú prístavnú infraštruktúru.
Aliancia „dôrazne odsudzuje ruské útoky na civilnú infraštruktúru na Ukrajine a pozdĺž Dunaja. Situáciu naďalej monitorujeme a zostávame v úzkom kontakte s rumunskými orgánmi,“ uviedol White.
Rumunsko si predvolá ruského veľvyslanca
Rumunsko vo štvrtok oznámilo, že v súvislosti s novým narušením svojho vzdušného priestoru si predvolá ruského veľvyslanca. Agentúra AFP s odvolaním sa na ruské úrady doplnila, že územie Rumunska – člena aliancie NATO – opäť zasiahol havarovaný dron vypustený v rámci útokov na Ukrajinu.
Podľa rumunského ministerstva obrany sa kráter našiel v neobývanej oblasti neďaleko mesta Grindu v okrese Tulcea, ktoré leží oproti dunajského prístavu Reni na juhu Ukrajiny.
Kráter je „výsledkom (nekontrolovaného) pádu bezpilotného lietadla použitého pri útoku na ukrajinskú prístavnú infraštruktúru,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva.
Čítajte viac NATO verzus Rusko v Rumunsku? Od článku 5 ku koncu sveta je dlhá cestaRumunské vedenie označilo tento incident za „nové narušenie vzdušného priestoru Rumunska, ktoré je v rozpore s medzinárodným právom“. Dodalo, že v súvislosti s ním bude predvolaný vedúci ruskej diplomatickej misie.
Rumunské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že dôrazne odsudzuje „opakované útoky“ Moskvy, a doplnilo, že o vývoji na rumunsko-ukrajinskej hranici vrátane dnešného incidentu sa vedú konzultácie s partnermi z aliancie NATO.
V septembri a októbri boli v Rumunsku – pri jeho hraniciach s Ukrajinou – objavené viaceré úlomky dronov, ale rumunské úrady vtedy zdôrazňovali, že nešlo o zámerný útok.
V ich dôsledku však boli prijaté opatrenia na ochranu obyvateľstva v blízkosti hraníc s Ukrajinou vrátane výstavby protileteckých krytov vo východorumunskej obci Plauru.
Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na štvrtok zneškodnila 41 zo 42 ruských útočiacich dronov, väčšinu nad Odeskou oblasťou v susedstve Rumunska. Rumunské ministerstvo obrany vo štvrtok hlásilo kráter v blízkosti obce Grindu vo vzdialenosti 6,5 kilometra od hraníc s Ukrajinou. Pripustilo možnosť, že išlo o ruský dron.
Štyri stíhačky nemeckých vzdušných síl (Luftwaffe) v súčasnosti pôsobia na vojenskom letisku pri rumunskom meste Konstanca v rámci ochrany juhovýchodného krídla NATO.
Vzdušný priestor Rumunska v okolí hraníc s Ukrajinou opakovane narušili ruské letecké útoky na prístavy na rieke Dunaj.