„Esequibo patrí Guyane. Nevzdáme sa ani metra, ani v myšlienkach, už vôbec fyzicky,“ povedal v stredu Ali stanici NBC. Zopakoval tiež, že Esequibo patrí ku Guyane od roku 1899, a uviedol, že Maduro sa správa „bezohľadne“ a nezákonne.
Dnešnú schôdzku sprostredkoval generálny tajomník OSN António Guterres, ktorý na ňu vyšle dvoch zástupcov – šéfa svojho kabinetu, ktorým je Earle Courtenay Rattray, a svojho námestníka pre Európu, Strednú Áziu a Ameriku Miroslava Jenču. V ostrovnom štáte Svätý Vincenc a Grenadiny sa stretnutie koná aj preto, že jeho premiér Ralph Gonsalves teraz predsedá Spoločenstvu štátov Latinskej Ameriky a Karibiku (CELAC).

Spor o región Esequibo, v ktorom teraz žije na 125-tisíc ľudí, výrazne oživila Venezuela pred niekoľkými rokmi po tom, ako sa v roku 2015 pri pobreží Guyany, respektíve v tomto regióne, našli väčšie ložiská ropy. Pred pár týždňami spor vyhrotil Maduro, ktorý o Esequibe usporiadal aj referendum. V ňom sa Venezuelčania vyslovili de facto za pričlenenie regiónu k svojej krajine. Maduro krátko potom navyše oznámil, že jeho vláda začne s vydávaním licencií na ťažbu ropy v Esequibe.

Podľa niektorých analytikov sa Maduro snaží rozdúchaním územného sporu získať voličov pred prezidentskými voľbami, ktoré sa majú vo Venezuele konať na budúci rok. A využil ho aj na ďalšie represie voči opozícii. Minulý týždeň generálna prokuratúra obvinila 14 ľudí z vlastizrady a zločinného sprisahania kvôli ich údajným väzbám na americkú spoločnosť ExxonMobil, ktorá ťaží ropu v Guyane.

Spor o Esequibo má korene v koloniálnom období, keď v oblasti pôsobilo Španielsko, Holandsko a Británia. V roku 1899 pripadol región na základe arbitráže USA, Británie a Ruska k britskej kolónii Guyane, čo neskôr Venezuela označila za sprisahanie, ktorým jej bolo „ukradnuté“ územie. V roku 1962 Venezuela túto arbitráž spochybnila v OSN a teraz sa tiež odvoláva na takzvanú ženevskú dohodu, ktorú podpísala s Britániou v roku 1966 pár mesiacov pred tým, ako získala Guyana nezávislosť. Caracas tvrdí, že táto dohoda arbitráž z roku 1899 anulovala.
Guyana požaduje, aby spor vyriešil Medzinárodný súdny dvor (ICJ), ktorý je súdnym orgánom OSN. Venezuelská vláda ale neuznáva jurisdikciu ICJ pre tento územný spor s Guyanou.