Zelenskyj: Ťažiskom vojny na Ukrajine sa stane Krym. Chce nemecké Taurusy na zničenie Kerčského mostu

Ťažiskom vojny na Ukrajine bude v nadchádzajúcom roku Krymský polostrov a s ním súvisiaca bitka o Čierne more, uviedol v pondelok publikovanom rozhovore s magazínom The Economist ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Pre Ukrajinu je podľa neho zásadné znížiť počet ruských útokov z tohto smeru. Odmietol, že by Rusko momentálne víťazilo, a vyzval spojencov na pokračovanie pomoci.

01.01.2024 23:12
Zelenskyj Foto: ,
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
debata (206)

Izolovať ukrajinský polostrov Krym, ktorý Rusko anektovalo v roku 2014, je pre Ukrajinu „nesmierne dôležité“, uviedol Zelenskyj. „Je to pre nás spôsob ako obmedziť počet útokov z tejto oblasti,“ dodal. Úspešná ukrajinská operácia na Kryme by podľa neho poslúžila ako „príklad svetu“ a mala by dopady v samotnom Rusku.

Nemecké rakety Taurus by našli Rusov všade. Zničí nimi Ukrajina Kerčský most?
Video

Ukrajina v Čiernom mori v uplynulom roku zaznamenala nečakané úspechy, keď potopila „veľký počet“ lodí ruskej Čiernomorskej flotily, povedal ďalej Zelenskyj. Rýchlosť prípadného úspechu ohľadom Krymu ale bude závisieť od vojenskej pomoci, ktorej sa Ukrajine dostane od západných partnerov. V tejto súvislosti znovu požiadal o nemecké strely Taurus, ktoré by umožnili zničiť Kerčský most spájajúci ruskú pevninu s polostrovom a tým Krym v podstate izolovať.

Rusko, Vladimir Putin Čítajte viac Putin o Belgorode: Vrie to vo mne, útok bude potrestaný. O fronte: Nepriateľ je postupne odfúknutý

Menej otvorený bol Zelenskyj ohľadom možnosti oslobodiť Ruskom zabrané územia na juhu a východe krajiny. Strategickým cieľom síce zostáva obnova Ukrajiny v pôvodných hraniciach, odmietol ale povedať, koľko území by v tomto roku ukrajinská armáda mohla „deokupovať“. Bezprostrednou úlohou bude „brániť východ, zachrániť veľmi dôležité mestá Ukrajiny, východné i južné, Charkov, Dneper, Záporožie, Cherson, Mykolajiv“, a tiež chrániť kritickú infraštruktúru krajiny.

Zelenskyj napriek neúspešnej ukrajinskej ofenzíve z minulého roka, súčasnému preberaniu iniciatívy na bojisku Ruskom aj kolísavej podpore západných spojencov odmietol, že by Ukrajina vojnu prehrávala.

„Možno sme neuspeli (v roku 2023) tak, ako si svet želal. Možno nie je všetko také rýchle, ako si niekto predstavoval,“ povedal s tým, že myšlienka, že ruský prezident Vladimir Putin vyhráva, nie je viac ako „pocit“. Skutočnosť je podľa neho taká, že ruské sily majú obrovské straty na miestach, ako je Avdijivka. Putinovej armáde sa v roku 2023 nepodarilo dobyť jediné veľké mesto, zatiaľ čo Ukrajine sa podarilo prelomiť ruskú blokádu Čierneho mora a teraz prepravuje milióny ton obilia po novej námornej trase, povedal Zelenskyj.

Vzhľadom na neistú budúcnosť americkej podpory po voľbách v Spojených štátoch v novembri tohto roku vyzval európske krajiny, aby v USA vo vlastnom záujme lobovali za pomoc Ukrajine. Pripomenul, že spravodajské služby viacerých európskych krajín začali skúmať scenár možného napadnutia Ruskom.

„Putin cíti slabosť ako zviera, pretože je zviera. Cíti krv, cíti svoju silu. A zožerie vás večer aj s celou vašou EÚ, NATO, slobodou a demokraciou,“ do­dal.

Hlava ukrajinského štátu pripustila, že miera „mobilizácie ukrajinskej spoločnosti a sveta“, ktorá bola viditeľná na začiatku vojny pred bezmála dvoma rokmi, dnes neexistuje. „To sa musí zmeniť,“ povedal s tým, že je potrebné znížiť odvodový vek zo súčasných 27 rokov a obmedziť výnimky, ktoré umožňovali vyhnúť sa službe v armáde. Akokoľvek ide o nepopulárne opatrenie, alternatíva k nemu podľa Zelenského neexistuje.

206 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #Volodymyr Zelenskyj