České školy po streľbe v Prahe menia bezpečnostné plány

Školy v reakcii na streľbu na Univerzite Karlovej (UK) v Prahe budú meniť vnútorné predpisy. Študenti aj zamestnanci absolvujú bezpečnostné školenia a vznikne tiež manuál pre oblasť bezpečnosti. Po rokovaní s rektormi vysokých škôl, políciou a ministerstvom vnútra to v stredu oznámil český minister školstva Mikuláš Bek.

03.01.2024 14:49
debata (2)
Chcel zabíjať ako útočník z Prahy. Policajné komando zasiahlo
Video
V noci po streľbe na pražskej fakulte zavolal neznámy človek na policajnú linku, aby oznámil, že chce čin napodobniť a zabíjať. Navštívilo ho policajné komando. / Zdroj: Polícia ČR

Kľúčovým opatrením, ktoré je potrebné realizovať v krátkodobom horizonte, je podľa neho úzka spolupráca medzi vedením škôl a políciou. Zmeny vnútorných opatrení na jednotlivých fakultách budú závisieť od technického stavu budov. Za vhodné riešenie nepovažuje plošné zavádzanie bezpečnostných rámov – to sa podľa neho nedeje ani v krajinách, kde je takýchto udalostí viac.

česko, strelec, filozofická fakulta, polícia čr Čítajte aj Zlyhanie systému či jednotlivca? Inšpekcia preveruje zásah polície proti strelcovi na pražskej univerzite

Štandardom v Spojených štátoch je podľa neho napríklad to, že študent nemôže nosiť po budove veľkú batožinu, akú mal napríklad strelec v Prahe, ale musí si ju niekde odložiť. Za dôležité považuje aj zavedenie informačných systémov na varovanie študentov a zamestnancov školy.

Oznámil tiež vytvorenie pracovnej skupiny, ktorá sa bude zaoberať strednodobými krokmi – bude vyhodnocovať stav legislatívy či pracovať na tvorbe manuálu pre VŠ v oblasti bezpečnosti. Skupina sa prvýkrát zíde budúcu stredu. Z dlhodobého hľadiska označil za dôležitú aj širšiu politickú diskusiu o regulácii nosenia zbraní v ČR.

Policajti zaisťujú ulicu v centre Prahy v...
Policajt stráži ulicu po streľbe v centre Prahy...
+6Záber na strechu Filozofickej fakulty v Prahe.

Rektorka UK a predsedníčka Českej konferencie rektorov Milena Králíčková sa poďakovala za pomoc a podporu, ktorú UK dostáva. „Vlna podpory a pomoci znamená to, že sa akademická obec, pevne verím, aj vďaka vašej pomoci bude postupne zotavovať a že sa k akademickému životu na UK postupne vrátime,“ povedala rektorka.

Fakulty UK si budú podľa nej voliť rôzne bezpečnostné opatrenia, záleží to na budovách, v ktorých sa daná fakulta nachádza. Univerzita má 17 fakúlt, ktoré sídlia vo viac než 190 budovách. „Teraz robíme akútne opatrenia, ale spamätávanie sa z celej udalosti bude beh na dlhú trať,“ dodala.

praha Čítajte aj Streľba v Prahe: Českí policajti riešili ďalšie vyhrážky. Teraz je rad na mne, píše anonym

Podľa námestníka policajného prezidenta Tomáša Lercha je spoločným cieľom aktualizovať bezpečnostné plány škôl a vniesť do povedomia to, že bezpečnosť nie je samozrejmá a je nutné na nej pracovať. Polícia bude pokračovať v preventívnych vzdelávacích seminároch. „Budeme pokračovať vo výcvikoch tejto situácie tak, aby – ak k niečomu takému dôjde – dotyční vedeli, ako sa majú správať, aby sme boli schopní eliminovať následky na minimum,“ doplnil Lerch.

K útoku v hlavnej budove Filozofickej fakulty UK v Prahe došlo 21. decembra 2023. Študent na mieste zastrelil 13 ľudí, jedna osoba neskôr zomrela v nemocnici. Zranenia utrpelo ďalších 25 ľudí. Útočník napokon zastrelil aj sám seba.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Praha #Univerzita Karlova #streľba v Prahe