V Pásme Gazy pokračujú intenzívne boje

Izraelská armáda pokračovala v sobotu v intenzívnych útokoch na ciele militantného hnutia Hamas v celom palestínskom Pásme Gazy. Informovala o tom agentúra Reuters.

20.01.2024 14:36
debata (9)
Medzi zbraňami Hamasu našli aj košickú EČV. Video izraelskej armády
Video

Palestínski militanti útočili na severe Pásma Gazy na izraelské tanky, ktoré sa snažili zatlačiť späť na východné predmestia Džabalíje, odkiaľ židovský štát začal sťahovať svojich vojakov a presúvať ich na menšie operácie, uviedli svedkovia pre Reuters.

Netanjahu Čítajte viac Netanjahu odmietol americký návrh, ktorý smeruje k vzniku palestínskeho štátu

Izraelská armáda oznámila, že na severe Pásma Gazy zo vzduchu zaútočila na príslušníkov Hamasu, ktorí sa pokúšali nastražiť výbušniny v blízkosti postavení jej jednotiek, a odpaľovali rakety na tanky.

V oblasti Chán Júnisu, najväčšieho mesta na juhu Pásma Gazy, kde armáda rozšírila svoje operácie proti Hamasu, izraelské tanky podľa svedkov v noci ostreľovali oblasti v okolí Násirovej nemocnice, pričom paľbu označili za najintenzívnejšiu za posledné dni. Táto nemocnica je najväčšie zdravotnícke zariadenie v Pásme Gazy, ktoré stále čiastočne funguje.

Izrael je vo vojne. Na túto chvíľu cvičil s Američanmi
Video
Po útoku teroristov z Hamasu USA vyslali k Izraelu lietadlovú loď Gerald R. Ford. Izrael s Američanmi dlhodobo cvičí práve na takéto situácie. Tento rok to boli napríklad manévre Juniper Oak. Zdroj: IDF

Izrael opakovane tvrdí, že bojovníci Hamasu operujú v nemocniciach a ich okolí, čo dokladá fotografiami a videami, no militanti i zdravotnícky personál to popierajú.

Izraelská armáda tiež uviedla, že v Chán Júnise zaútočila na vojenský areál, zneškodnila raketomety pripravené na použitie a našla ukryté výbušniny.

Deti v Gaze po útoku Izraela

VAROVANIE: Niektoré zábery nie sú vhodné pre citlivé povahy.

Fotogaléria
Wounded Palestinian children receive medical...
Chlapec drží plagát vyzývajúci na ukončenie...
+35Palestínske deti čistia chodník pred domom v...

Lietadlá izraelskej armády zhadzovali v sobotu v oblasti mesta Rafah ležiaceho na juhu Pásma Gazy letáky vyzývajúce Palestínčanov, ktorí tam utiekli pred bojmi, aby pomohli nájsť rukojemníkov zadržiavaných Hamasom.

Na letákoch boli fotografie 33 rukojemníkov s menami napísanými v arabčine, ktoré nabádali vysídlených, aby nadviazali kontakt. „Chcete sa vrátiť domov? Prosím, zavolajte, ak niektorého z nich poznáte,“ píše sa na letákoch.

Počas krátkodobého novembrového prímeria bolo oslobodených viac ako 100 rukojemníkov zajatých Hamasom. Izrael tvrdí, že v Gaze je stále 132 rukojemníkov, z ktorých 27 už nežije.

Izrael v sobotu zaútočil dronom aj na južný Libanon, kde zabil dvoch členov Hamasu, informovali agentúru Reuters tri bezpečnostné zdroje.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Hamas #Pásmo Gazy