Malý juhotichomorský štát minulý týždeň v pondelok nečakane oznámil, že už neuznáva Taiwan „ako samostatnú krajinu“, ale „ako neodňateľnú súčasť územia Číny“.
Nauru niečo podobné urobilo už v minulosti: po 22 rokoch diplomatických vzťahov s Taiwanom v júli 2002 uznalo kontinentálnu Čínu, v máji 2005 sa však vrátilo k Taiwanu.
Čítajte viac Japonský admirál: Možno sme medzi dvoma vojnami. Ruskou a tou na TaiwaneNajnovšie rozhodnutie je považované za veľký úspech Pekingu – Nauru bolo totiž jednou z mála krajín, ktoré oficiálne diplomaticky uznávali Taiwan.
Taiwan má v súčasnosti oficiálne diplomatické vzťahy s 12 štátmi vrátane Svätej stolice, hoci silné neoficiálne vzťahy ho spájajú s USA, Japonskom a ďalšími krajinami.
Dohodu o opätovnom nadviazaní diplomatických vzťahov podpísali v Pekingu čínsky minister zahraničných vecí Wang I a jeho nauruský náprotivok Lionel Aingimea.
Čína považuje samosprávny Taiwan za svoju odštiepeneckú provinciu. Preto neuznáva ani jeho vládu ani právo na diplomatické uznanie, účasť v celosvetových organizáciách ako je napríklad OSN, či oficiálne kontakty so zahraničnými politickými subjektmi.
„Hoci sú Čína a Nauru geograficky ďaleko od seba a delia ich obrovské oceány, priateľstvo medzi týmito dvoma národmi má dlhú históriu,“ povedal Wang I. „Obe krajiny sú rozvojovými krajinami a obe strany stoja pred spoločnou úlohou rozvíjať hospodárstvo, zlepšovať živobytie ľudí a realizovať modernizáciu,“ dodal čínsky minister.
„Tešíme sa na túto novú kapitolu vzťahov Nauru a Číny. Bude založená na sile a stratégii rozvoja,“ vyhlásil Aingimea. Nauru má 12 500 obyvateľov a je jednou z najmenších krajín sveta, Leží približne 4-tisíc kilometrov severovýchodne od austrálskeho Sydney a je členom britského Spoločenstva národov.
Čítajte viac Strata spojencov Taiwanu vyhovuje Číne, rozdeľuje to ľudí na ostrove, tvrdí analytička