Informovala tom britská stanica BBC. Podľa zástupcu Ghany môže krok dať nový zmysel kultúrnej spolupráci po mnohých rokoch sporov.
Británia rovnako ako ďalšie bývalé koloniálne mocnosti eviduje rad žiadostí o vrátenie násilne zabavených umeleckých a historických cenností, v britskom prípade však často úplnému vráteniu bránia zákony.
Múzeum kráľovnej Viktórie a princa Alberta (V&A) a Britské múzeum pošlú do Ghany celkom 32 predmetov. Je medzi nimi ceremoniálna čiapka so zlatými prvkami, zlatá fajka mieru či zlatý prsteň kráľov.
Čítajte viac Macron odsúdil 'nový imperializmus' v Tichomorí. Pripomenul brutálny kolonializmusPodľa riaditeľa V&A Tristrama Hunta, ktorého inštitúcia sa na dlhodobom požičaní podieľa 17 predmetmi, ide o ekvivalenty korunovačných klenotov európskych monarchií. Britskí kolonisti ich odviezli pred 150 rokmi počas bojov z dvora vtedajšieho asantského kráľa.
Pokiaľ majú múzeá v zbierkach „predmety z vojen a rabovania pri vojenských ťaženiach, máme povinnosť premýšľať, ako by sme ich dnes mohli s krajinami pôvodu zdieľať férovo“, povedal Hunt.
Obom inštitúciám zakazujú britské zákony vracať predmety z ich zbierok natrvalo do krajín pôvodu. Podľa Hunta nejde o reštitúciu, ale požičanie. Dohodu londýnske inštitúcie uzavreli so súčasným asantským panovníkom, ktorým je Otumfo Osei Tutu II. Ghana predmety získa na tri roky s možnosťou ďalšieho trojročného predĺženia.
Británia aj ďalšie krajiny evidujú množstvo žiadostí o vrátenie predmetov z koloniálnych čias. Londýnske múzeum sa predvlani rozhodlo vrátiť Nigérii 72 artefaktov ukradnutých na konci 19. storočia z niekdajšieho Beninského kráľovstva. Rovnako Nemecko sa s Nigériou dohodlo na vrátení umeleckých diel ulúpených britskými kolonistami v tom istom čase.
Čítajte viac Zúčtovanie s minulosťou: Nemci chcú do Afriky vrátiť stovky starých lebiek