Jordánska reštaurácia nazvaná "October 7" vyvolala v Izraeli hnev a pobúrenie

Líder izraelskej opozície Jair Lapid vyzval vo štvrtok jordánsku vládu, aby verejne a jednoznačne odsúdila otvorenie reštaurácie rýchleho občerstvenia v Jordánsku, ktorá svojím názvom naráža na 7. október a útok palestínskeho hnutia Hamas na juh Izraela. Poslankyňa izraelského parlamentu Julia Malinovská vyzvala na prerušenie diplomatických vzťahov s Jordánskom.

25.01.2024 18:06
debata (2)

Reštaurácia bola otvorená v jordánskom meste Karak, juhozápadne od hlavného mesta Ammán. Vo videu, ktoré koluje na sociálnych sieťach, vidno logo reštaurácie s nápisom (v angličtine) „October 7“. Aj na oblečení zamestnancov bola nášivka s týmto nápisom. Názov reštaurácie pre agentúru DPA potvrdil aj jeden z jej zamestnancov.

O názve sa hlasovalo na stránke novej reštaurácie na Facebooku. Cenou za víťazný návrh bol zlatý prsteň.

Jordánsko v roku 1994 podpísalo mierovú zmluvu s Izraelom a stalo sa tak druhou arabskou krajinou, ktorá nadviazala diplomatické vzťahy so židovským štátom. V dôsledku vojny v Pásme Gazy sa však Jordánsko na začiatku novembra rozhodlo odvolať svojho veľvyslanca v Izraeli.

Video
Útok teroristov z Hamasu na účastníkov hudobného festivalu v Izraeli 7. októbra.

Sympatie k Hamasu prejavil aj Jordánčan z provincie Karak, ktorý svojho novorodeného syna pomenoval po Muhammadovi Dajfovi, vodcovi Brigád al-Kasám – vojenskej odnože Hamasu – a predpokladanom strojcovi útoku na Izrael zo 7. októbra.

Kontroverziu vyvolali aj výroky jordánskej kráľovnej Ránije: tvrdila, že Izrael umlčiava kritiku proti sebe tak, že jej autora obviní z antisemitizmu. Deklarovala tiež, že niektoré násilné činy zo 7. októbra 2023 ani neboli dokázané, vrátane údajných dekapitácií detí.

Benjamin Netanjahu Čítajte viac Netanjahu údajne obvinil Katar z financovania Hamasu. Kritizoval aj USA
2 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #reštaurácia #Jordánsko