Putinov let do Kaliningradu sprevádzalo osem lietadiel NATO, píše ruský web

Ruské lietadlo s prezidentom Vladimirom Putinom na palube pri dnešnom lete do Kaliningradu, najzápadnejšej exklávy Ruska, sprevádzalo osem lietadiel Severoatlantickej aliancie, píše ruský server Vojennoje obozrenije, známy tiež ako topwar.ru. Putin navštevuje ruské regióny pred marcovými prezidentskými voľbami.

25.01.2024 20:00
debata (199)
NATO nacvičuje jadrové odstrašenie
Video

„Naši bývalí západní partneri zorganizovali dôstojný sprievod lietadla s ruským prezidentom na palube. Podľa údajov servisu Flightradar24 sa stretnutia s ruským vodcom zúčastnilo hneď osem lietadiel NATO z viacerých krajín,“ napísal server.

Išlo podľa neho o lietadlo rádioelektronického prieskumu Beech 350 King Air ALSR francúzskeho letectva, britské strategické vyzývavé lietadlo Boeing RC-135W Rivet Joint, lietadlo včasnej výstrahy a riadenia NATO Boeing E-3A Sentry, dve nemecké stíhačky Eurofighter Typhoon, švédske lietadlo včasnej výstrahy a riadenia Saab S100D Argus, švédske lietadlo eurofighter Typhoon, švédske Lietadlo rádiotechnického prieskumu Gulfstream IV S102B Korpen a dokonca tankovacie lietadlo NATO Airbus A330–243MRTT.

Iskander, atómovky, jadrové zbrane Čítajte viac Rusko sa pripravuje na atómový útok. Vedci vyrobili podrobný simulátor pre armádu

Švédsko aspoň formálne ešte nie je členom NATO, pretože Maďarsko ako posledná z aliančných krajín doteraz jeho vstup neschválilo. V utorok súhlasil s členstvom Švédska v NATO turecký parlament. Ratifikáciu musí ešte formálne potvrdiť svojím podpisom prezident Recep Tayyip Erdogan.

Český vojak: Nemôžem prezradiť, čo na Lešti cvičíme, ale NATO vždy nájde riešenie
Video

Ruský server uviedol, že Putinova návšteva Kaliningradu, načasovaná na ruský deň študentstva, je v mnohom symbolická. Pripomenul napríklad, že po tom, ako Putin predvlani začal vojnu proti Ukrajine, Západ prerušil prakticky všetky vzťahy s Ruskom, a okrem iného uzavrel nebo pre ruské lietadlá. Kaliningradská oblasť sa tak fakticky ocitla „v nepriateľskom obkľúčení“. V lete 2022 sa litovské úrady viackrát pokúsili obmedziť tranzit po železnici do ruskej oblasti pod zámienkou, že vlaky prepravujú tovar, na ktorý sa vzťahujú sankcie. Vilnius síce musel nakoniec fakticky kapitulovať, ale nie je zaručené, že sa o blokádu znovu nepokúsi.

Putinova návšteva v Kaliningrade sa navyše odohrala v čase, keď sa v Európe začalo najrozsiahlejšie cvičenie NATO od studenej vojny. Aliancia sa netají tým, že hlavným cieľom je nacvičiť hypotetické odrazenie ruského útoku na jednu z európskych členských krajín. Manévre sa majú konať aj v Poľsku a Litve, ktoré susedia s Kaliningradskou oblasťou, a tiež na Balte a v Severnom mori, napísalo Vojennoje obozrenije.

USS Gerald Ford / Vojnová loď / Lietadlová loď / Čítajte viac 90-tisíc vojakov, 80 lietadiel, 50 lodí. Začali sa najrozsiahlejšie manévre NATO od studenej vojny

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov zdôraznil, že Moskva nežiadala povolenie Litvy pre priamy let ruského prezidenta, ale podnikla všetky potrebné opatrenia na zabezpečenie bezpečnosti hlavy ruského štátu. Putinovo lietadlo letelo nad neutrálnymi vodami a bezpečne pristálo na letisku v Kaliningrade, napísal server a pripomenul, že Kremeľ pri skoršom ohlásení Putinovej návštevy v Kaliningrade zdôraznil, že nejde o žiadny signál voči NATO, ale obyčajnú pracovnú cestu do jedného z ruských regiónov.

199 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Vladimir Putin #vojna na Ukrajine