Do druhého kola prezidentských volieb vo Fínsku mieri expremiér a exminister

Prvé kolo prezidentských volieb vo Fínsku v nedeľu nerozhodlo o novej hlave štátu. V druhom kole sa o dva týždne stretnú bývalý premiér Alexander Stubb a exminister zahraničných vecí Pekka Haavisto, vyplýva z takmer úplných výsledkov hlasovania. Informuje o tom agentúra AFP.

28.01.2024 09:38 , aktualizované: 22:08
Alexander Stubb, Pekka Haavisto Foto: ,
Bývalý fínsky premiér Alexander Stubb a exminister zahraničných vecí Pekka Haavisto.
debata (4)

Po sčítaní 99,5 percenta hlasov mal konzervatívec Stubb 27,2 percenta a Haavisto zo strany zelených 25,8 percenta hlasov, ukázali výsledky priebežne zverejňované volebným úradom.

Oboch už favorizovali prieskumy a skončili s odstupom pred ďalšími kandidátmi. Predseda parlamentu Jussi Halla-aho získal 19 percent a bývalý eurokomisár Olli Rehn 15,3 percenta hlasov.

Keďže žiaden z kandidátov podľa očakávaní nezískal viac ako 50 percent hlasov, uskutoční sa 11. februára druhé kolo volieb.

Funkčné obdobie súčasného prezidenta Sauliho Niinistöa sa končí 1. marca. Po dvoch šesťročných mandátoch sa už o úrad uchádzať nemohol. O post prezidenta sa uchádzalo celkovo deväť kandidátov. Takmer 1,9 milióna z približne 4,5 milióna voličov využilo možnosť odovzdať hlas vopred.

O úrad prezidenta sa uchádzalo celkovo deväť kandidátov. V krajine je približne 4,5 milióna oprávnených voličov. Takmer 1,9 milióna z nich využilo možnosť odovzdať hlas v predstihu.

Haavisto kandidoval už vo voľbách v rokoch 2012 a 2018, vždy ale skončil druhý za terajšou hlavou štátu Niinistöem. Halla-aho je známy svojím odporom k Európskej únii a protiimigračnými názormi. V posledných týždňoch si výrazne polepšil. Prieskum spoločnosti Taloustutkimus ale uvádzal, že expremiér Stubb by v druhom kole porazil akéhokoľvek možného protikandidáta.

USS Gerald Ford / Vojnová loď / Lietadlová loď / Čítajte viac 90-tisíc vojakov, 80 lietadiel, 50 lodí. Začali sa najrozsiahlejšie manévre NATO od studenej vojny

Fínsky prezident má výkonnú moc pri tvorbe zahraničnej a bezpečnostnej politiky, najmä vo vzťahu ku krajinám mimo EÚ, ako sú Spojené štáty, Rusko a Čína. Takisto vymenúva premiéra a členov vlády, podpisuje zákony a je hlavným veliteľom ozbrojených síl.

Fínsko vlani v apríli vstúpilo do NATO a v novembri v dôsledku narastajúceho prílevu migrantov uzavrelo všetky hraničné priechody s Ruskom. Obe krajiny majú spoločné hranice v dĺžke 1340 kilometrov, pripomenula agentúra AP.

Severská krajina má jednu z najsilnejších európskych armád, ktorá je pripravená viesť rozsiahle pozemné ťaženie a disponuje 280 000 vojakmi v zálohe. Osem z desiatich Fínov tvrdí, že sú pripravení brániť svoj národ v prípade napadnutia.

Antony Blinken Antti Häkkänen Elina Valtonenová Čítajte viac Fínsko podpísalo dohodu o obrannej spolupráci s USA
4 debata chyba
Viac na túto tému: #Fínsko #prezidentské voľby