Francúzsky premiér Gabriel Attal oznámil, že medzi opatreniami, ktoré sa pridávajú k ďalším z predošlých dní, bude aj to, že nezakážu pesticídy bez riešenia a že nezakážu pesticídy, ktoré sú inde v Európskej únii (EÚ) povolené. Týmto reagoval na požiadavky farmárov, ktorí sa sťažujú, že Francúzsko má prísnejšie pravidlá pre pesticídne produkty ako susedné krajiny. Attal tiež oznámil, že Francúzsko s okamžitou platnosťou zakazuje dovoz ovocia a zeleniny z krajín mimo EÚ ošetreného insekticídom tiakloprid, ktorý je v eurobloku zakázaný.
Attal tiež oznámil pomoc v hodnote 150 miliónov eur pre farmárov s hospodárskymi zvieratami a zníženie daní pre farmy, ktoré prechádzajú zo starších generácií na mladšie. Minister poľnohospodárstva Marc Fesneau zase po Attalovi oznámil balík dvoch miliárd eur na poskytovanie pôžičiek pre tých, ktorí začínajú ako farmári.
Francúzski farmári pokračujú v blokovaní kľúčových diaľnic smerujúcich do Paríža, čím zvýšili tlak na vládu, aby urobila ďalšie ústupky pre pestovateľov a chovateľov.
Francúzsko tiež navrhne vytvorenie európskych kontrolných síl, ktoré by bojovali proti podvodom obzvlášť vzhľadom na zdravotné predpisy a boj proti dovozu potravín, ktoré sú v rozpore s európskymi a francúzskymi zdravotnými normami. Paríž tiež bude podľa premiéra ďalej namietať proti podpísaniu dohody o voľnom obchode medzi EÚ a juhoamerickým obchodným združením Mercosur.
Francúzski farmári protestujú za lepšie podmienky už niekoľko dní. Poľnohospodári však protestujú aj v iných krajinách, napríklad v susednom Belgicku farmári protestujú aj pri sídle Európskej únie v Bruseli.
Čítajte viac Do ulíc ich vyšlo 10-tisíc. Štrajkujúci francúzski farmári chcú zovrieť do blokády aj Lyon