Sebastián Piňera zahynul pri havárii vrtuľníka, ku ktorej došlo v utorok na juhu Čile neďaleko mesta Lago Ranco.
Na palube stroja boli štyri osoby. Kým 74-ročný Piňera nehodu neprežil, ďalších troch ľudí sa podarilo zachrániť. Podľa čílskych médií mohli byť príčinou nehody silné dažde.
Prezident Gabriel Boric vyhlásil štátny smútok a nariadil vystrojiť svojmu predchodcovi štátny pohreb.
Piňera bol jedným z najvplyvnejších politikov v Čile, krajine vládol po dve funkčné obdobia – v rokoch 2010–14 a 2018–22.
Kým počas Piňerovho prvého funkčného obdobia Čile dosiahlo rýchly ekonomický rast a prudký pokles nezamestnanosti, druhé funkčné obdobie sa vyznačovalo násilnými protestmi proti nerovnosti, ktoré viedli k obvineniam z porušovania ľudských práv a skončili sa prísľubom vlády predložiť novú ústavu.
Čítajte viac Čile si prvý raz od pádu Pinocheta zvolilo pravicového prezidentaPrezident Piňera tiež koordinoval reakciu vedenia krajiny na pandémiu COVID-19, ktorá v prípade Čile zahŕňala jednu z najrýchlejších očkovacích kampaní na svete.
Jedným z vrcholov jeho prvej administratívy – často o ňom hovoril aj samotný Piňera – bola záchrana 33 baníkov, ktorí zostali uväznení v podzemnej bani v púšti Atacama. Táto udalosť z roku 2010 sa stala globálnou mediálnou senzáciou a poslúžila ako námet pre film z roku 2014.
Piňeru si mnohí pamätajú aj z humorného videa, ktoré na YouTube videli milióny ľudí. Počas návštevy Čile v roku 2011 na tlačovej konferencii po jeho boku sedí vtedajší český prezident Václav Klaus. Kým Piňera hovorí k novinárom, Klaus si so záujmom prezerá luxusné protokolárne pero. Potom ho nenápadne zastrčí do vrecka a zaklapne škatuľku, z ktorej ho vybral.
Klaus sa kvôli tejto epizóde stal terčom mnohých vtipov. Sám neskôr oľutoval svoj čin. „Samozrejme, že ma to neteší a odtrhol by som si ruku, ale myslím, že je to prehnané nekonečným spôsobom,“ povedal v rozhovore pre TV Nova na margo mediálneho rozruchu, ktorý vyvolal.
Čítajte viac Čile: Všetkých 33 baníkov uviaznutých pod zemou je nažive aj po 17 dňochKlausov manéver, pri ktorom protokolárne pero mizne najskôr pod stôl a potom vo vrecku, rozoberali britské denníky aj americké televízie. Napríklad stanica CBS News na svojom webe pred trinástimi rokmi poznamenala, že Klaus „zbalil pero s nezbedným úsmevom“.