Rusko sa pripravuje na vojnu s NATO, Európa sa musí vyzbrojiť, tvrdí estónska tajná služba

Rusko sa pripravuje na možnú vojenskú konfrontáciu so štátmi Severoatlantickej aliancie (NATO), ku ktorej by mohlo dôjsť v nasledujúcich desiatich rokoch, uviedla v utorok estónska zahraničná spravodajská služba. TASR správu prevzala od agentúry Reuters.

13.02.2024 14:25
debata (36)
Rusko sa sťažuje na Vytrvalého obrancu NATO
Video
Manévre NATO Steadfast Defender 2024 (Vytrvalý obranca) sú najväčším cvičením Severoatlantickej aliancie za desaťročia. / Zdroj: NATO

„Rusko sa vydalo cestou dlhodobej konfrontácie… a Kremeľ sa pravdepodobne pripravuje na možný konflikt s NATO, ku ktorému by mohlo dôjsť v nasledujúcich desiatich rokoch,“ uviedol šéf estónskej spravodajskej služby Kaupo Rosin s tým, že k tomuto záveru došli na základe plánov Ruska zdvojnásobiť počet síl rozmiestnených na hranici s Fínskom a pobaltskými štátmi.

Protest proti vojne na Ukrajine, Nemecko Čítajte viac Na Západe rastú obavy z ruského útoku, Nemci si už pre prípad vojny chystajú zásoby

Dodal, že ruský vojenský útok je v krátkodobom horizonte veľmi nepravdepodobný, z časti preto, že teraz Rusko potrebuje svoje jednotky na Ukrajine. Útok ostane nepravdepodobným, pokiaľ Európa taktiež posilní svoje ozbrojené sily, aby sa vyrovnali tým ruským.

„Ak sa nepripravíme, pravdepodobnosť (ruského vojenského konfliktu) bude omnoho vyššia,“ dodal Rosin s tým, že podľa neho postupuje NATO a jeho spojenci správnym smerom.

Trump Čítajte aj Trump: Krajiny NATO, ktoré nedávajú dosť na obranu, nebudeme brániť pred Ruskom. Európa reaguje kritikou

Pobaltské štáty zvýšili svoje vojenské výdavky na viac než dve percentá HDP po tom, ako Rusko v roku 2014 anektovalo ukrajinský Krymský polostrov. Spojenci z NATO tam taktiež zvýšili prítomnosť svojich vojakov. Nemecko plánuje do roku 2027 vyslať do tohto regiónu 4800 vojakov v plnej pohotovosti v rámci svojho prvého trvalého zahraničného nasadenia od druhej svetovej vojny.

Príslušníci Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO...
Príslušníci Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO...
+10Príslušníci Mnohonárodnej bojovej skupiny NATO...

Reuters upozorňuje, že čoraz viac západných predstaviteľov varuje pred vojenskou hrozbou Ruska voči krajinám vo východnom krídle NATO a vyzývajú Európu, aby sa pripravila na opätovné vyzbrojenie.

36 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #Rusko #NATO #Estónsko #vojna na Ukrajine