Navaľneho telo ukázali matke. Má ho pochovať tajne, inak sa 's telom môže niečo stať'

Matka ruského opozičného politika Alexeja Navaľného, ktorý zomrel v piatok za nejasných okolností vo väzení za polárnym kruhom, podľa agentúry Reuters uviedla, že jej konečne ukázali synovo telo. Úrady ale podľa nej chcú, aby ho pochovala tajne, bez obradu, a vyhrážali sa jej, že ak nebude súhlasiť, môže sa s Navaľného telom niečo stať. Vyšetrovateľ jej povedal, že čas nie je na jej strane a telo podlieha rozkladu, dodala Ljudmila Navaľná.

22.02.2024 17:50 , aktualizované: 18:04
debata (90)
Tusk na Ukrajine o "neutrálnych" politikoch: Zaslúžia si miesto v pekle
Video

„Podľa zákona mi okamžite mali vydať Alexejovo telo, ale dodnes to neurobili,“ posťažovala sa vo vystúpení na serveri YouTube, natočenom po tom, čo podľa vlastných slov strávila 24 hodín u vyšetrovateľov v Salcharde na severe Ruska. Tam ju tiež odviezli na tajnú návštevu márnice. „Vydierajú ma a kladú podmienky, kde, kedy a ako má byť Alexej pochovaný. To je nezákonné,“ povedala.

Úrady si podľa nej želajú, aby ju mohli len doviesť k čerstvému hrobu na okraji cintorína a vyhlásiť, že tam leží jej syn, ale s tým nesúhlasí a želá si, aby Navaľného priatelia mali možnosť sa s ním rozlúčiť. „Nechcem žiadne zvláštne podmienky, chcem len, aby sa všetko odohralo v súlade so zákonom,“ povedala. „Vyžadujem, aby mi bezodkladne vydali synovo telo,“ zdôraznila.

Demonštrantka protestuje pred budovou ruského...
Ľudia kladú kvety k pamätníku obetí politických...
+11Žena kladie kvety k pamätníku, veľkému balvanu...

V lekárskej správe o úmrtí, ktorú videla Navaľného matka, je uvedené, že opozičný politik zomrel z prirodzených príčin, uviedla Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová na sociálnej sieti X.

Ruské úrady doteraz na vyhlásenie Navaľného matky nereagovali. Komentátori predpokladajú, že Kremeľ sa pred prezidentskými voľbami, ktoré sa uskutočnia v polovici marca, obáva, že by sa pohreb s prípadnou účasťou desiatok tisíc ľudí mohol premeniť na demonštráciu proti Putinovmu režimu.

Vdova po Navaľnom obvinila z manželovej smrti ruského prezidenta Vladimira Putina.

Belgium EU Foreign Ministers Čítajte viac Navaľná sa odmieta zaoberať Medvedevovými statusmi, duchovní vyzývajú Kremeľ aby rodine vydal telo

Navaľnyj, ktorý si urobil meno odhaľovaním korupcie špičiek ruského režimu, bol roky hlavnou tvárou ruskej opozície a hlasno kritizoval prezidenta Vladimira Putina, ktorého tiež obviňoval, že ho nariadil otráviť. Hneď po vyliečení z otravy a návrate do vlasti bol v januári 2021 uväznený.

V piatok väzenská služba uviedla, že 47-ročnému politikovi sa po prechádzke vo väzenskej kolónii za polárnym kruhom urobilo zle, stratil vedomie a nepodarilo sa ho oživiť. Ruská opozícia aj viacerí západní predstavitelia pripisujú vinu za Navaľného úmrtie ruskému prezidentovi Putinovi.

90 debata chyba
Viac na túto tému: #Alexej Navaľnyj