USA vykonali ďalší úder na ciele v oblastiach Jemenu ovládaných húsíami

Americká armáda oznámila, že v pondelok zasiahla rakety, drony a bezpilotné člny v oblastiach Jemenu, ktoré ovládajú Iránom podporovaní povstalci húsíovia. O ďalšom takomto údere informovala agentúra DPA, píše TASR.

27.02.2024 09:26
jemen, saná Foto: ,
Dym stúpa po leteckých útokoch pod vedením USA na zasiahnuté ciele v Saná, Jemen, 25. február 2024.
debata (2)

Centrálne velenie armády USA uviedlo, že popoludní miestneho času jeho sily zničili tri bezposádkové plavidlá a dve mobilné protilodné strely, ktoré boli pripravené na odpálenie smerom na Červené more.

Zasiahli tiež útočný dron, ktorý sa už nachádzal nad Červeným morom, kde húsíovia už niekoľko mesiacov útočia na lodnú dopravu.

„Tieto opatrenia sa prijímajú s cieľom chrániť slobodu plavby a zvýšiť bezpečnosť medzinárodných vôd pre námorné sily USA a obchodné plavidlá,“ uviedlo velenie vo vyhlásení.

Na húsiovcov poslali USA lietadlovú loď Dwight D. Eisenhower
Video
Zdroj: US Navy

Húsíovia útočia na lode v Červenom mori od vlaňajšieho novembra. Odvtedy podnikli najmenej 57 útokov na obchodné a vojenské plavidlá. V poslednom týždni sa tempo útokov zvýšilo.

Povstalci tvrdia, že to robia zo solidarity s Palestínčanmi v Pásme Gazy, kde od októbra 2023 prebieha vojna medzi Izraelom a militantmi z Hamasu. Vzhľadom na globálnu prepojenosť medzinárodnej lodnej dopravy sú však ich útokmi postihnuté desiatky krajín sveta.

Rubymar, Jemen, Červené more, jemenskí povstalci, Húsíovia Čítajte viac Z lode poškodenej jemenskými rebelmi unikla ropa, škvrna má takmer 30 kilometrov
2 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Irán #Jemen #húsíovia