Rusi vo svojej väčšine vyjadrujú podporu vojny proti Ukrajine a ťaženie označujú za úspešné. Ale drvivá väčšina – 58,9 percenta – nedokáže uviesť ani jediný cieľ, aký za dva roky vojny prezident Putin dosiahol, napísal server o zisteniach sociológov.
Uvedený bezmála trojpätinový podiel z účastníkov prieskumu zahŕňal jednak tých opýtaných (35,8 percenta), ktorí „nedokázali odpovedať“, jednak tých (23,1 percenta), ktorí rovno povedali, že žiaden cieľ sa nepodarilo dosiahnuť.
Putin vo februári 2022 pri ohlásení vpádu ruských vojsk do susednej krajiny vyhlasoval, že mieni dosiahnuť „denacifikáciu“ a „demilitarizáciu“ Ukrajiny, ktorá sa podľa ruského prezidenta dopúšťa „genocídy“ v Donbase na Ukrajine. O dva roky neskôr cieľ v podobe „denacifikácie“ považuje podľa RussianField za splnený len 0,9 percenta Rusov a „demilitarizáciu“ iba 1,5 percenta opýtaných. Ďalších 2,3 percenta si myslí, že sa Putinovi podarilo predviesť silu Ruska svetu. Ale len 2,2 percenta sa domnieva, že „ochránil“ obyvateľov Donbasu a menej ako jedno percento priznáva Putinovi, že zomkol národ.

Z prieskumu podľa The Moscow Times vyplýva, že Rusi vnímajú vojnu proti Ukrajine ako dobyvačnú: 17 percent opýtaných medzi dosiahnutými cieľmi uviedlo anexiu ukrajinských území; 10,3 percenta hovorilo o „oslobodení“ Donbasu a 6,7 percenta o jeho „pripojení“ k Rusku.
Spájanie dosiahnutých cieľov operácie s územnými ziskami je typickejšie pre ženy a seniorov. Ľudia stredného veku hovorili častejšie o demonštrácii sily. Sociológovia tiež zaznamenali, že o absencii úspechu skôr hovoria muži, ľudia s vyšším vzdelaním a tiež tí, v okolí ktorých sa vyskytujú emigranti, nie však účastníci vojny.
Podľa rovnakého prieskumu si viac ako dve tretiny Rusov, 68 percent, myslia, že krajina kráča správnym smerom, a 56 percent považuje vojenské operácie za úspešné. Súčasne 71 percent opýtaných pripúšťa, že sa vojna preťahuje. To je prudké zvýšenie oproti predchádzajúcemu prieskumu: v júli 2022 o naťahovaní vojny hovorilo 59 percent opýtaných.