V Česku sú členovia slovenskej vlády neželanými hosťami, píše v titulku server magyarhirlap.hu, ktorý poznamenal, že je to ďalší nepriateľský krok Prahy voči Bratislave.

Podľa servera privatbankar.hu môže nielen maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó mať problémy z toho, že sa stretol so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom. Plánované česko-slovenské spoločné rokovania vlád sa neuskutočnia. Mohli by na nich rokovať o mnohých témach, avšak zdá sa, že vzájomné vzťahy boli otrávené odlišnými postojmi k rusko-ukrajinskej vojne, píše privatbankar.hu.

Symbolické gesto
Rozhodnutie českej vlády je podľa českých politológov, ktorých oslovil portál TN.cz, predovšetkým symbolickým gestom. „Je to symbolické gesto a reálny dopad to mať nebude,“ povedal politológ Lukáš Jelínek. „Iná vec je, akú podobu to potom získa u verejnosti, čo určitý problém je. Zatiaľ čo pre vládu je to len zrušenie spoločného rokovania, tak pre veľa ľudí to je výrazný zostup v kvalite československých vzťahov,“ konštatoval Jelínek. Podľa politológa nie je načasovanie kroku českej vlády úplne vhodné. „Chápem to ako symbolické vyjadrenie relatívne správneho názoru, ale možno v nesprávny okamih a nesprávnou formou. Myslím si, že tým vláda zaskočila Čechov aj Slovákov,“ dodal.
Politologička Vladimíra Dvořáková uviedla, že „doteraz nebolo obdobie, v ktorom by sa tak výrazne líšila česká a slovenská politická reprezentácia, čo je celkom vážny problém“. Zároveň dodala, že „je veľmi dôležité, aby nedošlo k spoločenskému vyostreniu vecí, ktoré by sa následne premietlo do medziľudských vzťahov“.
Česko v reakcii na zahraničnú politiku SR odložilo česko-slovenské medzivládne konzultácie. Spoločné zasadnutie vlád, ktoré sa malo uskutočniť na prelome apríla a mája v ČR, nebude. Jedným z dôvodov je aj minulotýždňová schôdzka slovenského ministra zahraničných vecí Juraja Blanára so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom. Po rokovaní vlády to v stredu oznámil český premiér Petr Fiala.