Rumunský prezident oznámil kandidatúru na post generálneho tajomníka NATO

Rumunský prezident Klaus Iohannis v utorok oznámil, že sa bude uchádzať o post generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO). TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

12.03.2024 16:47 , aktualizované: 19:20
Klaus Iohannis Foto: ,
Rumunský prezident Klaus Iohannis.
debata (3)

„Rozhodol som sa prihlásiť do výberového konania na post generálneho tajomníka NATO,“ povedal Iohannis novinárom. Dodal, že „túto kandidatúru preberá v mene Rumunska s plnou zodpovednosťou“. „Vzhľadom na súčasný bezpečnostný kontext som presvedčený, že je čas, aby naša krajina prevzala ešte väčšiu zodpovednosť v rámci euroatlantického vedenia,“ uviedol rumunský prezident.

Rumunsko podľa jeho slov „hlboko chápe súčasnú bezpečnostnú situáciu, ktorá vznikla v dôsledku Ruskom rozpútanej vojny proti Ukrajine, a to aj z hľadiska historických výziev, ktorým náš región čelí“. „Domnievam sa, že NATO potrebuje aj nový pohľad na svoje poslanie. Východná Európa má cenný príspevok do diskusií a rozhodnutí v rámci NATO,“ citoval Iohannisove slová spravodajský portál Politico.

Mark Rutte Čítajte viac Vyzerá to ako hotová vec. Stoltenberga na čele NATO zrejme nahradí holandský premiér

Súčasný generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg sa funkcie ujal v roku 2014. Jeho mandát sa končí tento rok v októbri, pričom vlani v júli mu bol už po štvrtýkrát predĺžený vzhľadom na pokračujúcu vojnu na Ukrajine. Meno jeho nástupcu by malo byť oznámené pred júlovým summitom vo Washingtone.

V súvislosti s menom nového šéfa NATO sa často skloňuje holandský premiér Mark Rutte. Podporu mu vo februári vyjadrilo Nemecko, jeho prípadnú kandidatúru podporila aj britská vláda. Diplomatické zdroje uviedli, že Rutteho považujú za favorita medzi kandidátmi aj USA a Francúzsko.

Rumunsko čelí ruským dronom. Je NATO pripravené?
Video
,,V reakcii na ruskú agresiu NATO posilňuje svoju prítomnosť od Baltského po Čierne more," tvrdí generálny tajomník NATO Stoltenberg. / Zdroj: NATO
čaputová Čítajte aj Čo sa stane, ak Rusko trafí Rumunsko? Čaputová: O zapojení sa NATO sme nediskutovali
3 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Rumunsko #Klaus Iohannis #Severoatlantická aliancia