WSJ vo svojej správe citoval dokumenty a vyjadrenia osôb oboznámených s predmetnou záležitosťou. Prokuratúra v americkom štáte Virgínia podľa amerického denníka vyšetruje, či Meta, respektíve platformy sociálnych médií tejto spoločnosti neuľahčujú nelegálny predaj drog a neprofitujú z neho.
Čítajte viac Slováci vyrábali vo Vrábľoch heroín, NAKA udrela na najväčšiu výrobňu v Strednej EurópePodľa kópií dokumentov, do ktorých mal možnosť nahliadnuť WSJ, vyšetrovatelia preverujú podozrenia z porušovania protidrogovej legislatívy a „nezákonného predaja drog prostredníctvom platforiem spoločnosti Meta“. S vyšetrovaním pomáha aj americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA).
Meta vo svojej reakcii uviedla, že predaj nelegálnych drog je v rozpore s jej vlastnými zásadami a preto pracuje na tom, aby takýto obsah identifikovala a odstránila, pričom „aktívne spolupracuje“ s orgánmi činnými v trestnom konaní.
Čítajte viac V únii sa ročne predajú drogy za 30 miliárd eur. Ide o hlavný zdroj príjmov pre organizovaný zločinNick Clegg, prezident Mety pre globálne záležitosti, v piatok uviedol, že spoločnosť sa pridala k iniciatíve amerického ministerstva zahraničných vecí, OSN a aplikácie Snapchat, ktorej cieľom je zamedziť predaju syntetických drog na internete a informovať používateľov o súvisiacich rizikách.
„Epidémia (užívania) opioidov je závažným problémom verejného zdravia, ktorý si vyžaduje opatrenia zo strany všetkých zložiek americkej spoločnosti,“ uviedol Clegg. Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) zomrelo medzi rokmi 1999 až 2022 na predávkovanie opioidmi viac ako 700 000 ľudí.