„Bolo zrejmé, že vláda Ruskej federácie vynaložila veľké úsilie na zvýšenie volebnej účasti. S výnimkou menších technických problémov sa mi nepodarilo zaznamenať žiadne vážne porušenia,“ povedal pre ruský denník Izvestija poslanec bavorského krajinského snemu Andreas Jurca z AfD, ktorého ruskí novinári označili za „pozorovateľa“. Jeho kladné hodnotenie volieb ihneď využila ruská propaganda.
Okrem Jurcu prišli do Moskvy aj jeho kolegovia Ulrich Singer a Elena Roonová, a to napriek tomu, že s tým nesúhlasilo ani vedenie AfD.
„Naša frakcia túto cestu dôrazne odmieta,“ upozornila predsedníčka poslaneckého klubu strany v bavorskom sneme Katrin Ebner-Steinerová. Aj spolkový výbor AfD v Berlíne všetkým trom odporučil, aby do Ruska necestovali.
Čítajte viac Golos: Prezidentské voľby v Rusku boli najpodvodnejšie v dejinách krajinyOstrá kritika zaznela najmä z ich regiónu. „Poslanci bavorskej AfD sú a zostanú Putinovou piatou kolónou,“ citoval denník Bild šéfa poslaneckého klubu CSU v bavorskom krajinskom sneme Klausa Holetscheka. „Snažia sa zakryť Putinove antidemokratické voľby a podporovať porušovateľa medzinárodného práva. Sú hanbou pre Bavorsko,“ rozhorčil sa.
Poslancov AfD pozvala do Moskvy Verejná komora Ruskej federácie, čo je grémium, ktoré má blízko k Putinovi aj k ruskému parlamentu. Pred odletom vyhlasovali, že tam idú preveriť priebeh volieb a zabezpečiť, aby boli spravodlivé.
Pre Bavorský rozhlas spresnili, že chcú kontrolovať, či sú volebné miestnosti bezbariérové, či sú v nich pomôcky pre nevidiacich, alebo či občania nehlásia sťažnosti.
Bavorský poslanec Singer ani neskrýval, že má k Rusku blízko. „Na predmestí Moskvy vlastním daču. Počas štúdia som sa učil rusky a robil som praktikum v Moskve. Odvtedy mám k tejto krajine dobrý vzťah,“ priznal pre noviny Frankfurter Allgemeine Zeitung. Odmietol však, že by chcel chváliť Putina, ktorého režim nazval „autoritárskou demokraciou“.
Na námietku, že k demokracii patria slobodné voľby a povolená opozícia, sa ohradil, že Putin má v Rusku väčšiu podporu ako v Nemecku kancelár Olaf Scholz.
Čítajte viac Moskva sa pochválila rekordnou účasťou vo voľbách. Putinovi gratulovali spojenci vrátane diktátora„Keď sa človek v Moskve rozpráva s ľuďmi na ulici, má dojem, že väčšina stojí za Putinom. Nemôžem povedať, že je v Rusku z demokratického hľadiska všetko super, ale to pri posledných voľbách nebolo ani v Berlíne,“ porovnal Singer.
Na rozdiel od „kremeľských štatistov“ z AfD, ako troch poslancov pomenovali v Nemecku, bola však väčšina tamojších politikov k výsledku ruských volieb kritická.
Podľa nich boli zmanipulované, nechýbali ani výrazy ako fraška, komédia či štátny cirkus. Nikto z vrcholových nemeckých politikov Putinovi, ktorý získal vyše 87 percent hlasov, ani nezablahoželal.