Neprestávajúce nálety ukrajinských dronov, ktoré mierili na viac ako tucet rafinérií a skladov v západnom Rusku, dočasne znížilo kapacitu ruských rafinérií približne o 12 percent. A to má dominový efekt na ceny palív pre ruských motoristov, uviedol magazín Forbes v článku, v ktorom píše, že Ukrajinci vyvinuli 15 rôznych dronov, schopných preletieť veľké vzdialenosti a tým zasahovať hlboko na ruskom území.
Kyjev počíta s náletmi na ropné zariadenia, ktoré priškrtia moskovské financie, skomplikujú vojenskú logistiku a rozsievajú nespokojnosť medzi bežných Rusov. Nečakajte však, že kampaň s dronmi bude rozhodujúca. „Toto sú bodové útoky,“ citoval Forbes Ukrajinskú Pravdu, kde sa vyjadril energetický expert. „Sú bolestivé a ovplyvňujú logistiku, ale nemajú významný vplyv na celkové ročné objemy rafinácie“.

Pre ukrajinské sily je možno dôležitejšie to, že nálety bezpilotných lietadiel – zahŕňajúce 15 podomácky vyrobených typov bezpilotných lietadiel s dlhým dosahom, ktoré identifikoval námorný analytik H I Sutton – by mohli prinútiť Kremeľ, aby stiahol vzácne systémy protivzdušnej obrany z prvej línie a rozmiestnil ich okolo ropnej infraštruktúry.
Pri posilňovaní ochrany rafinérií by Rusi mohli akceptovať menšiu ochranu leteckých základní, prístavov, veliteľstiev a iných vojenských zariadení, čím by sa stali ľahšími cieľmi. Pre Kremeľ to môže byť bezprostredná voľba: chrániť rafinérie alebo chrániť jednotky v prvej línii. Možno je nemožné urobiť oboje. „Nemôžete sa brániť všade,“ poznamenal podľa Forbes bývalý generál americkej armády Mark Hertling.

