V takmer polovici mexických štátov horia lesy, požiare živí silný vietor

V Mexiku, sužovanom suchom, horia lesy v takmer polovici jeho štátov. Národný lesný úrad (CONAFOR) ohlásil 58 aktívnych požiarov, ktoré navyše rozdúchava silný vietor. S odvolaním sa na agentúru AP a internetový portál Mexico News Daily o tom v utorok informuje TASR.

26.03.2024 10:55
mexiko, požiar Foto: ,
Požiare postihli 15 z 32 mexických štátov a nevyhli sa ani prírodným rezerváciám.
debata

Požiare postihli 15 z 32 mexických štátov a nevyhli sa ani prírodným rezerváciám v štátoch Morelos, Veracruz a Mexiko. Podľa predbežného odhadu uverejneného na sociálnej sieti X postihla katastrofa plochu viac než 1 400 hektárov.

Úrady síce nehlásili zranenia osôb, pri meste Nogales v štáte Veracruz však zhorelo niekoľko domov. Oheň tiež pohltil farmy v horských oblastiach, kde zabil hospodárske zvieratá. Najmenej päť rodín museli evakuovať.

somálsko, záplavy, El Niňo Čítajte viac Klimatický jav El Niňo prinesie od marca do mája nadpriemerné teploty, upozorňujú meteorológovia

Hasiči bojovali s ohňom pomocou cisterien, obyvatelia sa snažili udusiť plamene na svojich poliach konármi, ako sa však vyjadrili, „vietor im nedával šancu“.

Mexico News Daily pripomína, že CONAFOR upozorňoval na zvýšené riziko lesných požiarov v roku 2024 ešte v januári. Už počas prvých 18 dní tohto roka horelo v 55 lokalitách, čo je rovnaký počet ako v celom roku 2020.

Úlohu v týchto katastrofách zohráva aj klimatický fenomén El Niño, podľa miestnych úradov však mnohé vznikajú z nedbalosti, prípadne v dôsledku podpaľačstva.

debata chyba
Viac na túto tému: #Mexiko