„Na otvorené, opakované… agresívne a nebezpečné útoky príslušníkov čínskej pobrežnej stráže a čínskej vojenskej polície budú Filipíny odpovedať balíkom protiopatrení, ktorý bude adekvátny, cielený a rozumný,“ vyhlásil Marcos.
„Nevyhľadávame konflikt so žiadnymi krajinami, zvlášť nie s takými, ktoré tvrdia, že sú našimi priateľmi,“ dodal Marcos. „Nebudeme však ticho a nepodriadime sa,“ zdôraznil.
„Provokácie z filipínskej strany sú priamou príčinou eskalácie problémov v Juhočínskom mori,“ vyhlásilo čínske ministerstvo obrany a dodalo, že „Čína bude reagovať rozumným a dôrazným spôsobom.“
„S pomocou vonkajších mocností… filipínska strana často porušuje zákon a provokáciami spôsobuje problémy na mori,“ konkretizuje čínske ministerstvo. Peking zároveň obvinil Manilu, že šíri falošné informácie s cieľom zmanipulovať vnímanie situácie medzinárodným spoločenstvom, čím sa „na tejto nebezpečnej ceste posúva čoraz ďalej“.

Tieto vyhlásenia prišli v nadväznosti na incident v oblasti atolu Second Thomas Shoal. Loď čínskej pobrežnej stráže tam v sobotu zablokovala filipínske zásobovacie plavidlo, poškodila ho vodným delom a zranila pri tom troch filipínskych vojakov.
Podobné incidenty nie sú ojedinelé. V Juhočínskom mori došlo v uplynulých týždňoch k viacerým kolíziám medzi filipínskymi a čínskymi loďami, čím značne eskalovalo napätie medzi oboma krajinami.

Čína si nárokuje takmer celé Juhočínske more a odmieta konkurenčné nároky iných štátov v tomto regióne. V oblasti je preto dlhodobo napätá situácia. Medzinárodný arbitrážny súd už v roku 2016 odmietol nároky Pekingu na takmer celú obchodnú cestu v Juhočínskom mori. Čína sa však nezúčastnila na súdnom pojednávaní a jeho verdikt neakceptuje.
Vzťahy Číny a Filipín komplikuje aj tesné prepojenie Manily s Washingtonom, ktoré presadzuje aktuálny filipínsky prezident Ferdinand Marcos mladší.
