V Nemecku pôsobí celkovo 16 policajných zložiek príslušných pre jednotlivé spolkové krajiny a dva útvary na celoštátnej úrovni – Spolková polícia a Spolkový kriminálny úrad.
Novinári zozbierali údaje zo všetkých spolkových krajín s výnimkou Berlína, Meklenburska-Predpomoranska, Brém a Durínska. Ich prieskum nezahrnul ani Spolkovú políciu s približne 45-tisíc príslušníkmi.
Hrozba pre demokraciu
Podľa nemeckých politikov nemožno zverejnené údaje podceňovať. „Policajtky a policajti, ktorí sa nedržia ústavy, ale presadzujú extrémistické názory, sú veľkým nebezpečenstvom pre demokraciu a právny štát. Takých ľudí nechcem mať v polícii,“ reagoval pre Stern minister vnútra spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko Herbert Reul.
O veľkej hrozbe hovorí aj splnomocnenec pre políciu v Spolkovom sneme Uli Grötsch. „Žijeme v časoch, keď sa pravicoví extrémisti cielene snažia destabilizovať políciu. Nebezpečenstvo je väčšie ako kedykoľvek predtým – pre celú krajinu, teda i pre políciu,“ povedal pre Stern.
Čítajte viac Sú migranti hrozbou? Spôsobili nárast kriminality, varujú nemeckí ministriPredseda policajných odborov Jochen Kopelke naproti tomu situáciu nevidí až tak dramaticky. Podľa neho je dôležité, že sa v odhalených prípadoch proti previnilcom rýchlo zakročí.
„Vyšetrovania jasne ukazujú, že je v radoch polície vysoká citlivosť voči extrémistickým aktivitám medzi zamestnancami,“ uviedol pre agentúru DPA.
Ako dodal, pre ľudí, ktorým sa vina preukáže, niet v polícii miesto, no ak sa podozrenia z extrémistických postojov či šírenia konšpiračných teórií nepotvrdia, preverovaných ľudí treba i dôsledne rehabilitovať.
Podľa Kopelkeho nie je navyše počet pravicových extrémistov veľmi vysoký, pretože ide len o niekoľko stoviek, hoci na spolkovej a krajinskej úrovni v Nemecku slúži až 330-tisíc policajtov.
Spomenul tiež preventívne opatrenia, ktoré by mohli pomôcť pri osvete v policajných jednotkách. V dolnosaskej polícii napríklad pôsobia tzv. patróni demokracie. Ide o dobrovoľníkov, ktorí kolegom radia v otázkach populizmu alebo vo veciach ohrozujúcich demokraciu.
Faktom je, že počet pravicových extrémistov v nemeckej polícii – podobne ako v nemeckej armáde – sa zvyšuje, respektíve nedarí sa ho znižovať.
Kým v roku 2019 médiá informovali len o dvesto podobných prípadoch, o tri roky neskôr spolkové ministerstvo vnútra vydalo správu, kde sa spomínalo 327 policajtov s prepojením na pravicových extrémistov.
Čítajte viac V Nemecku rozbili skupinu extrémistov, ktorá chcela s pomocou Ruska zvrhnúť vláduPodozrivých pritom odhalili takmer vo všetkých policajných zložkách – aj medzi kriminalistami, členmi špeciálnych jednotiek či medzi študentmi na policajných akadémiách.
V auguste 2020 časopis Spiegel spočítal, že od roku 2014 nemecká polícia riešila viac ako 400 prípadov, keď sa obvinenie z pravicového extrémizmu, rasizmu či antisemitizmu týkalo jej príslušníkov.
Profesor Christoph Kopke z Vysokej školy pre ekonomiku a právo v Berlíne pred dvoma rokmi upozornil, že bývalé „ruky zákona“ často zastupujú extrémistické strany v spolkovom sneme či v krajinských parlamentoch.
V Bundestagu napríklad v minulosti sedeli až siedmi vyslúžilí policajti v poslaneckom klube pravicovoextrémistickej Alternatívy pre Nemecko (AfD).
Nulová tolerancia
Niektoré spolkové krajiny už ohlásili „nulovú toleranciu“ a tvrdé postihy voči policajtom, u ktorých sa potvrdia extrémistické postoje. Napríklad v Severnom Porýní-Vestfálsku za to v posledných štyroch rokoch prepustili 17 strážcov zákona a 66 ďalších disciplinárne potrestali.
Krajinská vláda zároveň zvažuje sprísnenie trestov za extrémistické aktivity policajtov, o čom chce rokovať aj na celoštátnej úrovni. Podľa nej treba zvýšenú pozornosť venovať i sociálnym sieťam a četom, kde sa šíri neonacistická ideológia.
Čítajte viac Mohol v Nemecku uspieť puč krajnej pravice? Inšpirovali ho aj trumpovciAk by si tam príslušníci policajného zboru – aj v rámci uzavretej skupiny – vymieňali správy s rasistickým, antisemitským alebo xenofóbnym obsahom, hrozilo by im za to trestné stíhanie.
Z dolnosaskej polície, v ktorej slúži 19 500 ľudí, muselo od roku 2020 pre obvinenia z extrémizmu odísť šesť previnilcov.
„Osoby, ktoré si nevážia našu ústavu a hodnoty našej demokracie, nemajú v polícii Dolného Saska čo hľadať,“ uviedla pre televíziu NDR krajinská ministerka vnútra Daniela Behrensová. V Bavorsku zase kladú väčší dôraz na preverovanie ľudí, ktorých prijímajú do radov polície.
Čítajte viac Tvrdosť a prevencia. Nemecko ohlásilo ťaženie proti pravicovému extrémizmuOtázne zostáva, ako sa k extrémizmu v policajných zložkách postaví vláda v Berlíne. Médiá pritom tému otvorili v čase, keď sa očakáva veľký proces s členmi pravicovoextrémistickej skupiny tzv. ríšskych občanov, ktorí podľa obžaloby pripravovali v Nemecku politický prevrat.
Policajti proti nim zasiahli v decembri 2022, keď zadržali 27 osôb vrátane ich údajných vodcov – princa Heinricha XIII. Reußa a bývalého podplukovníka Bundeswehru Rüdigera von Pescatore.
Súdny proces s členmi tejto skupiny by sa mal začať koncom mája. Jedným zo sprisahancov obvinených z terorizmu je aj Michael Fritsch z Hannoveru, ktorý predtým pracoval ako kriminálny komisár, no členmi skupiny mali byť aj ďalší policajti.