Biden si z vrtuľníka pozrel zrútený most v Baltimore a prisľúbil pomoc

Americký prezident Joe Biden v piatok navštívil mesto Baltimore v štáte Maryland, kde sa minulý týždeň po náraze kontajnerovej lode do piliera zrútil most a zablokoval prístup do tamojšieho prístavu, jedného z najväčších v USA. Informovala o tom agentúra AFP.

06.04.2024 09:08
biden, baltimore, most Foto: ,
Americký prezident Joe Biden si prezerá z vrtuľníka most, ktorý sa zrútil po náraze kontajnerovej lode do piliera a zablokoval prístup do tamojšieho prístavu v meste Baltimore v štáte Maryland.
debata (1)

Šéf Bieleho domu si miesto nešťastia prezrel najprv z vrtuľníka. Potom sa stretol s guvernérom Marylandu Wesom Moorom, predstaviteľmi príslušných úradov, ako aj so záchranármi a príbuznými šiestich obetí.

Biden prisľúbil, že rekonštrukcia mosta sa bude financovať výlučne z federálnych prostriedkov. „Pohneme nebom aj zemou, aby sme most čo najrýchlejšie znovu postavili,“ povedal Biden.

Maryland, Baltimore, most, loď Čítajte viac Rozbehli odstraňovanie trosiek mosta v Baltimore, bude to zložitý proces

Od nešťastia, ku ktorému došlo v noci na 26. marca, mohutná oceľová konštrukcia blokuje prístup do prístavu a poškodená loď MV Dali je stále na mieste nešťastia.

Biden uviedol, že vo vode boli zatiaľ vytvorené dva priechody, aby sa k potopenej konštrukcii mohlo dostať viac odpratávacích lodí. Tretí priechod pre obmedzenú komerčnú lodnú dopravu by mal vzniknúť do konca apríla. Kanál, ktorý vedie do prístavu, by mal byť opäť úplne splavný do konca mája.

Kontajnerová loď sa opiera o trosky mosta...
Časť zničeného Francis Scott Key Bridge....
+6Kontajnerová loď sa opiera o trosky mosta...

Biden tiež pripomenul, že okrem amerického automobilového priemyslu je od prístavu v Baltimore závislých aj mnoho ďalších veľkých spoločností, vrátane firmy Amazon.

Náraz kontajnerovej lode MV Dali do nosného piliera Francis Scott Key Bridge spôsobil zrútenie viac ako 2,5 kilometra dlhého štvorprúdového diaľničného mosta cez rieku Patapsco. Úrady predpokladajú, že zahynulo šesť stavebných robotníkov, ktorí boli v tom čase na moste. Telá všetkých obetí sa stále nepodarilo nájsť.

zväčšiť Americký prezident Joe Biden navštívil mesto... Foto: SITA/AP, Julia Nikhinson
baltimore, most, biden Americký prezident Joe Biden navštívil mesto Baltimore v štáte Maryland, kde sa minulý týždeň po náraze kontajnerovej lode do piliera zrútil most. 6.4.2024

V Baltimore sa nachádza jeden z najväčších nákladných prístavov v Spojených štátoch. Podľa oficiálnych údajov tam vlani prepravili náklad v hodnote okolo 80 miliárd dolárov (takmer 74 miliárd eur), vrátane veľkého množstva automobilov.

Maryland, Baltimore, loď, most Čítajte viac Úder automobilkám v Spojených štátoch. Zrútenie mosta v Baltimore uzavrelo kľúčový prístav
1 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Most #Baltimore #prezident Joe Biden