ESĽP rozhodol v prípade žaloby, ktorú podalo združenie Klimatické seniorky. Združenie vyjadrilo znepokojenie v súvislosti s dôsledkami globálneho otepľovania a uviedlo, že švajčiarske úrady nepodnikli dostatočné opatrenia v záujme zmierniť klimatickú zmenu. Podľa agentúry DPA by tento verdikt mohol predstavovať základ pre ďalšie klimatické žaloby.
Čítajte viac Copernicus: Marec bol desiatym najteplejším mesiacom v radeSťažnosť združenia žien v seniorskom veku sa vzťahovala na dôsledky klimatických zmien na podmienky života a zdravie starších osôb a zodpovednosti štátu v tejto oblasti, priblížilo tlačové oddelenie MS SR. Sťažovateľky poukazovali aj na neplnenie záväzkov zo strany štátu pri znižovaní objemu emisií s cieľom spomaliť nárast medziročnej priemernej teploty. Švajčiarsko sa k tomu zaviazalo klimatickou dohodou z Paríža v roku 2015.
ESĽP rozhodol, že Švajčiarsko si neplnilo svoje povinnosti podľa Európskeho dohovoru o ľudských právach v súvislosti so zmenou klímy. Zo strany Švajčiarska došlo k porušeniu práva na rešpektovanie súkromného a rodinného života a práva na prístup k súdu.
Čítajte viac Do Európy sa nelegálne pašujú množstvá plynov spôsobujúcich otepľovanie, odhalilo vyšetrovanieMinisterstvo spravodlivosti SR pripomína, že SR požiadala o povolenie intervenovať v tejto záležitosti ako trenia strana, a to s prihliadnutím na dôležitosť témy dosahu klimatickej zmeny na ľudské práva a potenciálny význam rozhodnutia súdu. ESĽP jej vyhovel. Svoje vyjadrenia predložili aj Írsko, Lotyšsko, Nórsko, Portugalsko, Rakúsko a Rumunsko.
Švajčiarsky Spolkový úrad spravodlivosti (FOJ), ktorý túto krajinu pred súdom zastupoval, rozhodnutie vzal na vedomie, píše agentúra Reuters. „Spolu s úradmi, na ktoré sa to vzťahuje, tento rozsiahly rozsudok zanalyzujeme a prehodnotíme, aké opatrenia Švajčiarsko v budúcnosti príjme,“ uviedol FOJ vo vyhlásení.
Žalobu podanú zo strany portugalskej mládeže voči Nemecku a viac než 30 ďalším európskym krajinám ESĽP v Štrasburgu v utorok zároveň zamietol ako neprípustnú.