Rekordné záplavy sa v Rusku rozšírili do ďalších regiónov, hladiny riek stále stúpajú

Ruské úrady vo štvrtok uviedli, že tohtoročné záplavy v krajine sú bezprecedentné a vytvárajú "zložité" podmienky. Ďalšia veľká rieka sa vyliala zo svojich brehov a zaplavila cesty a dediny v sibírskej Tomskej oblasti, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

11.04.2024 14:36
Kazachstan Rusko záplavy Orenburg Foto:
Žena sa brodí pri múroch svojho domu v zaplavenom meste Orenburg 10. apríla 2024. Záplavy v Orenburskej oblasti pri ruských hraniciach s Kazachstanom spôsobili evakuáciu tisícov ľudí po sobotňajšom pretrhnutí hrádze v Rusku.
debata (3)

Rýchle topenie snehu a ľadu spôsobil náhly nárast teplôt. Následkom je rozvodnenie niekoľkých veľkých tokov pozdĺž rusko-kazašských hraníc.

Tomská oblasť leží približne 3 000 kilometrov smerom na východ od hlavného mesta Moskva a podľa ruských štátnych médií tam rieka Tom od prístupu do mesta odrezala tri dediny.

V susednom Kazachstane už bolo v dôsledku záplav evakuovaných zhruba 100 000 obyvateľov.

orsk Čítajte viac Najhoršie záplavy za 80 rokov. Rusi odmietajú evakuáciu: Naše domovy rabujú zlodeji

Záplavy najviac zasiahli Orenburskú oblasť v Rusku, kde sú pod vodou tisíce obytných budov. „Tohtoročné záplavy prekročili všetky historické záznamy,“ uvádza sa vo štvrtkovom vyjadrení správy mesta Orenburg na sociálnej sieti Telegram.

Hladina rieky Ural, ktorá tečie popri tomto meste, stúpla od stredajšieho rána takmer o jeden meter. Tamojšie úrady uviedli, že vo štvrtok ráno dosahovala hladina už 10,6 metra, čo je 1,3 metra nad kritickou úrovňou, dodáva AFP.

Zaplavený cintorín po pretrhnutí časti...
Snímka z videa, ktoré zverejnila tlačová služba...
+5Ľudia na člnoch na zatopenej ulici po...
Orks / Záplavy / Čítajte viac Rusko čelí masívnym povodniam. "Hanba! Hanba!", "Putin, pomôž!", kričali ľudia v zaplavenom Orsku
3 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #kazachstan #záplavy