OĽaNO a KÚ ponúkli KDH polovicu kandidátky. Hlina hovorí o pomste starej gardy

Opozičné hnutie OĽaNO a mimoparlamentná strana Kresťanská únia (KÚ) ponúkli predsedovi mimoparlamentného KDH Alojzovi Hlinovi polovicu miest na spoločnej kandidátke. Hlina by na nej mal tretie miesto. Povedal to líder OĽaNO Igor Matovič a predsedníčka KÚ Anna Záborská. Hlina reagoval, že ide o pomstu. "Stará garda, ktorá parazitovala na KDH zacítila šancu pomstiť sa za to odstavenie od koryta," odkázal Hlina.

25.10.2019 13:44 , aktualizované: 16:07
debata (64)

VIDEO: Matovič tvrdí, že „ponúka KDH niečo, čo tu v živote nebolo“. Pozrite si viac vo videu.

Video

„Ponúkame polovičku miest na kandidátke a zároveň ponúkame vlastný program pre KDH,“ vyhlásil Matovič. Okrem toho si podľa jeho slov môžu kresťanskí demokrati vytvoriť po voľbách vlastný poslanecký klub. Zdôraznil, že Hlina môže kandidovať z tretieho miesta na kandidátke, pričom pred ním nebude žiadny iný aktívny politik.

„Musíme sa spojiť. Musíme vytvoriť formáciu, ktorá dokáže zásadne zmeniť výsledky volieb,“ povedala Záborská. Podľa svojich slov osobne pozvala Hlinu na stretnutie v súvislosti s ich ďalšou spoluprácou. Doteraz odpoveď nedostala, preto ho chceli opätovne vyzvať k spolupráci ešte pred radou KDH, ktorá má byť v sobotu.

Matovič poukázal aj na výsledky prieskumov pred voľbami v roku 2016. KDH malo vtedy podľa jeho slov viac percent ako v súčasnosti, no ani to nestačilo, aby sa dostalo do parlamentu. Zdôraznil potrebu spájať sa v boji proti mafii. „Nesmie zvíťaziť naše ego. Musíme uprednostniť verejný záujem celej demokratickej opozície,“ skonštatoval líder OĽaNO.

OĽaNO a KÚ nedávno oznámili, že do volieb pôjdu na jednej kandidátke. Záborská by mala kandidovať zo štvrtého miesta. KÚ rokovala o spolupráci aj s inými stranami, medzi nimi aj s KDH.

Hlina: Dnes zaznela falošná výzva na spájanie

Predseda mimoparlamentnej strany KDH Alojz Hlina zareagoval na ponuku Igora Matoviča (OĽaNO) a Anny Záborskej (KÚ) odmietavo. Na sociálnej sieti uviedol, že KDH sa nebude spájať so stranou, ktorá má štyroch členov (OĽaNO) a ani so stranou, ktorá bola tesne pred eurovoľbami kúpená (KÚ).

„Zničiť KDH chcel Matovič už dávno, dnes už má aj spojencov. Stará garda, ktorá parazitovala na KDH zacítila šancu pomstiť sa za to odstavenie od koryta a dokonca ešte spriada plány, že na ruinách KDH postavia novú stranu, ktorá by im zase dlhé roky slúžila. Majú však problém. Nie jeden. A hlavne, nevyjde im to,“ dodal Hlina.

64 debata chyba
Viac na túto tému: #KDH #Alojz Hlina #OĽaNO #Anna Záborská #Igor Matovič #Kresťanská únia