Danko po koaličnej rade: Informácie sú vážne, ide o dobré meno Slovenska

, , 03.08.2018 15:59, aktualizované: 16:33
DANKO: Prijatie zástupcov farmárov
Predseda NR SR Andrej Danko (SNS). Autor: ,

Predsedovia koaličných strán Smer, SNS a Most-Híd Robert Fico, Andrej Danko a Béla Bugár osobne neprišli medzi novinárov, aby referovali o záveroch z rokovania koaličnej rady, ktorá sa konala na pôde parlamentu. Hlavnou témou mala byť kauza únosu vietnamského podnikateľa a úloha, ktorú v celom prípade zohralo Slovensko.

Po rokovaní šéfov strán zaslal písomné stanovisko Andrej Danko. Vyhlásil, že relevantnosť zverejnených informácií o priebehu únosu vietnamského podnikateľa môže potvrdiť alebo vyvrátiť iba Generálna prokuratúra SR. Podľa Danka ide o dobré meno Slovenska, preto je nutná rozvaha.

„Je veľmi dôležité, aby sa tieto veci nepolitizovali a aby ich nik nezneužíval na osobný prospech alebo politický boj. Ide o dobré meno Slovenska, preto je nutná rozvaha. Relevantnosť zverejnených informácií môže potvrdiť, alebo vyvrátiť iba generálna prokuratúra,“ zdôraznil predseda parlamentu.

V pondelok (6.8.) sa Danko zúčastní na avizovanom stretnutí všetkých troch ústavných činiteľov na Generálnej prokuratúre SR. „Keď sa stane akýkoľvek trestný čin je dôležité, aby výlučne konali orgány činné v trestnom konaní. Zazneli veľmi vážne informácie v podobe novinárskeho textu a treba ich overiť,“ uviedol šéf SNS.

Okrem spomínaného stretnutia zasadnú ku kauze na budúci týždeň aj dva mimoriadne výbory. Vo štvrtok (9.8.) to bude Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť, deň na to výbor kontrolujúci činnosť SIS.

Ako mal únos podľa nemeckých médií prebiehať

 • Vietnamský podnikateľ Trinh Xuan Thanh požiadal v Nemecku o azyl, z ktorého ho 23. júla uniesli.
 • Za bieleho dňa ho únoscovia v Berlíne naložili do dodávky s pražskou poznávacou značkou a odviezli na vietnamskú ambasádu.
 • Dodávkou ho o dva dni následne previezli cez Česko do našej krajiny, kde sa v tom čase ohlásila na návštevu vietnamská vládna delegácia. Tú v Prahe 26. júla vyzdvihol slovenský vládny špeciál.
 • Po stretnutí slovenskej a vietnamskej delegácie v hoteli Bôrik sa do vládnej kolóny mala zaradiť cudzia česká dodávka, v ktorá mala prevážať uneseného podnikateľa.
 • Naším špeciálom odletela vietnamská delegácia do Moskvy. Na palube mal byť aj unesený Vietnamec.
 • Zábery podnikateľa, ktorý je obvinený zo sprenevery, priniesla o pár dní vietnamská televízia. Ten sa v posledný júlový deň vzdal vietnamskej polícii a bol odsúdený na doživotie.
 • Nemecko krátko po únose vyhlásilo, že za tým stojí vietnamská tajná služba. Požiadalo preto vietnamského veľvyslanca v Nemecku, aby do 48 hodín opustil krajinu.
 • V apríli Nemci obvinili z únosu aj Slovensko. Tvrdili, že krajina Vietnamcom zapožičala vládny špeciál aj s cieľom prevozu podnikateľa.

Tvrdenia ministerstva vnútra na opis únosu v médiách

 • Nie je pravda, že vietnamskí predstavitelia prišli za veliteľom kolóny Jánom H. a požiadali ho, aby do kolóny zaradil ešte jednu dodávku, v ktorej mal byť unesený Vietnamec.
 • Nevieme nič o tom, že by príslušníci vietnamskej tajnej služby mali nastupovať do nejakej dodávky s osobou menom Thanh a dokonca ho pridržiavať, aby nespadol.
 • Nebolo pristavené ďalšie vozidlo do kolóny, ani šéf protokolu neorganizoval prekladanie dobitého a zdrogovaného človeka do policajného auta, tak ako takýto človek nebol ani na palube nášho lietadla.
 • Samotnú kolónu tvorili len vozidlá ministerstva vnútra a sprievodné vozidlá s označením polícia.
Zdroj: ministerstvo vnútra

Trinh Xuan Thanh

Trinh Xuan Thanh (51) stál v minulosti na čele dcérskej spoločnosti štátneho ropného podniku PetroVietnam a zastával tiež vysoké funkcie v komunistickej strane. Po protikorupčných opatreniach z krajiny utiekol do Nemecka, kde požiadal o azyl. Pre podozrenie, že spoločnosti spôsobil stratu zhruba 137 miliónov eur, bol na neho vydaný zatykač a Vietnam požadoval jeho vydanie. Predtým, ako bolo o jeho azylovom konaní rozhodnuté, zmizol aj spolu s priateľkou a o niekoľko dní sa obaja objavili vo Vietname. Tamojšej polícii sa vlani 31. júla údajne sám vzdal. Za korupciu a zlé hospodárenie bol odsúdený na dva doživotné tresty. Nemecko následne vyhlásilo, že ho uniesli vietnamské tajné služby a požiadalo vietnamského veľvyslanca, aby do 48 hodín opustil krajinu.

#kauza uneseného Vietnamca
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku