Podľa Blanára mal štát utečeneckú krízu predvídať a pripravovať sa na ňu

Štát sa mal už skôr pripravovať na možnú utečeneckú krízu. Podpredseda Národnej rady a Smeru Juraj Blanár to uviedol v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

27.03.2022 13:43
Blanár Foto:
Juraj Blanár počas 60. schôdze Národnej rady 16. marca 2022.
debata (17)

Ďalej vyhlásil, že minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) „cynicky zneužil utečeneckú krízu na vlastné kšefty spriaznenej firme“. Predseda parlamentu a šéf hnutia Sme rodina Boris Kollár reagoval, že šéf rezortu vnútra nezvládol krízovú komunikáciu a svoje kroky si musí obhájiť sám.

Blanár kritizoval, že rezort vnútra vybral firmu na riadenie utečeneckej krízy použitím tzv. priameho zadania. Hovorí o klientelizme. Aj preto Smer inicioval odvolávanie ministra v parlamente. Mikulec si bude musieť tento krok podľa Kollára obhájiť a keď sa mu to nepodarí, vyvodiť konzekvencie. Rezort vnútra by mal byť podľa neho schopný riadiť situáciu na hraniciach vo vlastnej réžii.

Šéf parlamentu ďalej uviedol, že hoci bol ukrajinský národ doteraz rozdelený, ruská agresia ho zomkla. Vojna sa podľa neho nedá zo strany Ruska vyhrať. „Je pre nás najdôležitejšie, aby pokračovali intenzívne rokovania medzi oboma delegáciami o dosiahnutie mierového riešenia tohto problému,“ reagoval Blanár.

černihiv Čítajte viac 32. deň: Rusi vypálili rekordný počet rakiet, Ukrajinci ďalej oslobodzujú krajinu

Zmierlivý postoj NATO je v tomto konflikte podľa podpredsedu Smeru mimoriadne dôležitý. „Ak by členské štáty NATO zvýrazňovali svoju aktivitu, tak sa zapájajú do konfliktu. To my odmietame, lebo Ukrajina nie je členom NATO,“ dodal. Nesúhlasí s tým, aby Slovensko posielalo na Ukrajinu zbrane. Tvrdí, že na obranu Slovenska je potrebné využiť slovenskú armádu a obranné systémy, ktoré má SR k dispozícii.

Šéf Sme rodina podotkol, že slovenská armáda nemá niektoré spôsobilosti na spoľahlivú obranu územia, a preto v súčasnosti potrebuje zahraničnú obrannú pomoc. Dodávanie munície krajine, ktorá sa bráni pred agresiou iného štátu, považuje za správne. Je proti priamemu zaťahovaniu NATO do konfliktu.

kollár Čítajte viac Sme rodina sa odvolávania Mikulca nezúčastní, Kollár súhlasí so súdnou mapou
17 debata chyba
Viac na túto tému: #utečenci #Juraj Blanár #Boris Kollár #vojna na Ukrajine
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy