Poslanci debatovali o žiadosti vydať Fica do väzby

Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili štvrtkové rokovanie diskusiou k žiadosti prokuratúry na vydanie lídra Smeru a poslanca Roberta Fica do väzby. V debate počas štvrtka vystúpilo viacero rečníkov, vo faktických poznámkach na nich reagovali prevažne poslanci Smeru. V diskusii ešte ostáva prihlásených zhruba 30 poslancov. Následne sa môžu poslanci prihlásiť do debaty aj ústne.

28.04.2022 09:00 , aktualizované: 19:25
Robert Fico, parlament Foto: ,
Robert Fico
debata (345)

V rokovaní o žiadosti na vydanie Fica do väzby bude plénum pokračovať v piatok (29. 4.) od 9.00 h. Poslanci predpokladajú, že hlasovať sa o tomto bode programu bude až nasledujúci týždeň.

Parlamentný mandátový a imunitný výbor už prijal k žiadosti uznesenie a odporučil ju plénu schváliť. Prípadné väzobné stíhanie poslanca NR SR je možné až po súhlase parlamentu a rozhodnutí súdu. Proti návrhu vydať Fica na väzobné stíhanie protestovali vo štvrtok pred budovou parlamentu stovky ľudí. Na proteste rečnili politici Smeru-SD vrátane Fica.

18:07 Fico Šeligovi odkázal, že sa snaží prekryť neschopnosť vlády. „Hovoríte, že tu nie je žiadne zasahovanie do vecí a že vy v tento systém veríte,“ povedal a opýtal sa, ako má napríklad exminister vnútra Robert Kaliňák, ktorého obvinili, veriť v zákonnosť a spravodlivosť procesu, keď špeciálny prokurátor Daniel Lipšic riadi dozor nad prípravným konaním, pričom Lipšic bol dlhoročným politikom. Fico tiež kritizoval to, že obvinenia prichádzajú po svedectvách ľudí, ktorých označuje za tzv. udavačov. (tasr)

18:00 Nikto z vládnej koalície nechodí za konkrétnym prokurátorom a nehovorí mu, koho má stíhať. Fica treba poraziť politicky. Koalícia nevstupuje do trestného konania, jeho prípad nie je politickou objednávkou. Vyhlásil to poslanec zo Za ľudí Juraj Šeliga počas diskusie v pléne NR SR.

Šeliga poznamenal, že pri žiadosti o vydanie Fica do väzby nejde o nič osobné voči jeho osobe. Treba však podľa neho myslieť na to, že hovoríme o bývalom trojnásobnom premiérovi. Doplnil, že tí, ktorí korumpovali, majú byť postavení pred spravodlivosť. Pripomenul, že niektoré osoby sa už priznávajú k tomu, že na Slovensku v oblasti korupcie fungoval systém a organizovaná skupina.

„Ak nebudeme súhlasiť s vydaním na väzby, stratíme časť legitimity,“ myslí si Šeliga a doplnil, že v takom prípade nedovolia orgánom činným v trestnom konaní použiť plný aparát oprávnení. „Je kľúčové, aby sme dovolili o tom rozhodnúť sudcovi,“ dodal. (tasr)

17:20 Radovan Kazda (SaS) v reakcii na Blanárove slová poukázal na nezákonné lustrácie viacerých osôb z čias bývalej vlády. V súvislosti so žiadosťou prokuratúry o súhlas so vzatím Fica do väzby uviedol, že rovnako by hlasoval za aj pri akomkoľvek inom poslancovi.

Romanu Tabák (OĽANO) mrzí, že v parlamente je napätá atmosféra. „Kto je bez viny, nech hodí prvý kameňom,“ povedala. (tasr)

Protest za Fica / Demonštárcia za Fica / Čítajte viac Stovky ľudí protestovali proti vydaniu Fica

17:15 Fico koaličným poslancom pripomenul, že žiaden člen zákonodarného zboru sa nevie vyhnúť trestnému stíhaniu, keďže neplatí žiadna trestnoprávna imunita. Podčiarkol, že si okamžite prevzal uznesenie o vznesení obvinenia, došiel na prvý termín výsluchu v riadnom čase. (tasr)

17:10 Postupy vládnej koalície aj pri obvinení a otázke vydania Fica dokazujú, že vládna väčšina sa snaží nielen prekrývať vlastné zlyhania, ale aj manipulovať verejnú mienku. Uviedol to podpredseda opozičného Smeru a parlamentu Juraj Blanár počas diskusie. Kritizuje vyjadrenia koalície, že by sa šéf Smeru chcel schovať za poslaneckú imunitu, keďže bola dávno zrušená.

„Nie je to pravda, že by sa tu niekto chcel skrývať za poslaneckú imunitu,“ zdôraznil Blanár. Kritizoval najmä vyjadrenia šéfky klubu SaS Anny Zemanovej, ktorá v úvode diskusie hovorila o imunite či papalášizme. Namieta tiež, že koalícia avizovala svoj postup pri hlasovaní o žiadosti prokuratúry ešte predtým, ako videla uznesenie o vznesení obvinenia Ficovi. „Koalícia nie je schopná riadiť štát, nie je schopná ani prijímať opatrenia pre ľudí,“ povedal a poukázal na vlnu zdražovania. Aj preto podľa neho potrebuje túto neschopnosť zakrývať.

V súvislosti s Ficovým obvinením hovorí o zneužívaní nelegálnych prostriedkov pri vyšetrovaní káuz. Poukázal napríklad na odposluchy advokátov a predstaviteľov Smeru z poľovníckej chaty a na obvinenie vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry zo zneužitia právomocí. Hovorí tiež o „nadkvalifikácii“ obvinenia voči Ficovi na paragraf týkajúci sa zločineckej skupiny. Vidí v tom účelovosť a potrebu dostať prípad pod dozor Úradu špeciálnej prokuratúry. Koalícia podľa neho mieni takýmto spôsobom umlčať lídra opozičnej strany. Opätovne pripomenul podozrenia z manipulovania vyšetrovaní viacerých káuz a neprehľadnú situáciu v bezpečnostných zložkách. (tasr)

16:38 Strana Sloboda a Solidarita (SaS) odmieta tajné hlasovanie o vydaní súhlasu s väzbou pre Roberta Fica. „Sme jednoznačne za to, aby hlasovanie za súhlas na vzatie Roberta Fica do väzby bolo verejné. Celý poslanecký klub SaS bude hlasovať za voľný priechod spravodlivosti," uviedol hovorca SaS Ondrej Šprlák.

Poslanec vládneho hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) György Gyimesi predpokladá, že hnutie bude „za transparentné verejné hlasovanie“. Podpredseda poslaneckého klubu Sme rodina Jozef Lukáč zasa povedal, že v klube sa nerozprávali o tom, aké hlasovanie podporia. „Mne osobne je jedno, aké bude hlasovanie. Ja svoj názor vyjadrím, či bude tajné, alebo verejné hlasovanie,“ uviedol. (sita)

16:31 Pred budovou parlamentu sa koná protest na podporu šéfa Smeru Roberta Fica. Na proteste sa zúčastňuje niekoľko stoviek ľudí, ktorí okrem iného skandujú „Fica si nedáme, Fica si nedáme!"

Protest na podporu Roberta Fica pred budovou... Foto: Pravda, Ľuboš Pilc
Protest za Fica / Demonštárcia za Fica / Protest na podporu Roberta Fica pred budovou parlamentu, 28. apríla 2022

15:56 Nezaradený poslanec Ján Krošlák nepodporí vydanie Roberta Fica do kolúznej väzby. Ako uviedol, chce tak urobiť po konzultácii s jemu blízkymi odborníkmi v oblasti trestného práva. „Myslím si, že skôr ako o úprimnú snahu zabrániť jeho ovplyvňovaniu svedkov a mareniu vyšetrovania ide skôr o jeho politické poníženie a diskreditáciu. Ako poslanec mám právo presne o tomto hlasovať a pokiaľ sa nezmenia okolnosti, zdržím sa aj pri hlasovaní v parlamente,“ povedal Krošlák.

Pripomenul, že v Európe sú trestne stíhaní ďalší traja bývalí poprední vládni činitelia Andrej Babiš, Nicolas Sarkozy a Sebastian Kurz a všetci traja sú stíhaní na slobode. Podľa neho Robert Fico môže byť ďalej stíhaný na slobode, nebol by obmedzený jeho výkon funkcie poslanca a môže byť obžalovaný a následne odsúdený. „Ale v tejto konkrétnej kauze nepodporím dnešné zbieranie skalpov do vyšetrovacej kolúznej väzby,“ poznamenal poslanec.

Krošlák uviedol, že Robert Fico je podľa neho človek, ktorý je spoluzodpovedný za drancovanie tejto krajiny, za unesenie práva a spravodlivosti mafiou. „Ako premiér mohol a vedel tomuto zabrániť, ale neurobil tak. Ale z týchto skutkov nie je dnes obvinený. Nesúhlasím a odsudzujem jeho prístup k pandémii a jeho postoj k ruskej agresii na Ukrajine,“ povedal. (sita)

14:56 Šéf poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský nechcel povedať, ako bude Sme rodina hlasovať v pléne parlamentu o žiadosti na vydanie súhlasu s väzbou pre Roberta Fica. „Budeme mať k tomu klub a poradíme sa,“ povedal Pčolinský. Rovnakú odpoveď zopakoval aj pri otázke, aký je jeho osobný postoj.

Dvaja z poslancov hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) neoficiálne agentúre sita povedali, že poslanci Sme rodina sa pravdepodobne zdržia alebo nebudú súhlasiť s väzbou pre Fica. (sita)

12:25 Robert Fico nebude nikdy súhlasiť s väzobným stíhaním poslanca. Trestné právo sa podľa neho nesmie používať ako nástroj na riešenie politických sporov a na politickú súťaž. „Nech je to hocijaký poslanec národnej rady, nikdy nebudem súhlasiť s väzobným stíhaním takéhoto poslanca,“ vyhlásil Fico na štvrtkovej tlačovej konferencii. Zopakoval, že žiadosť o jeho vydanie do väzby je pokusom o likvidáciu opozície.

Pripomenul, že koalícia už zakročila voči šéfovi ĽSNS Marianovi Kotlebovi. Ten prišiel o poslanecký mandát v dôsledku odsúdenia za úmyselný trestný čin. „Účelom útoku je zlikvidovať slovenskú opozíciu, preto musí vysloviť ochranu mandátu poslanca, nie Robertovi Ficovi,“ povedal a zároveň avizoval, že Smer navrhne, aby sa o vydaní do väzby hlasovalo v pléne tajne. (tasr)

11:50 Schôdza k vydaniu Roberta Fica na väzobné stíhanie bude pokračovať o 14:00 hodinou otázok. Po nej vystúpi v rozprave o vydaní Fica na väzobné stíhanie poslanec Ľuboš Blaha, podpredseda strany Smer.

Peter Pellegrini (nez., Hlas) vyhlásil na tlačovej besede, že jeho poslanci nebudú hlasovať za vydanie Fica. Má obavy, že by išlo o politický revanš. Dodal, že rokovanie parlamentu sa môže natiahnuť a myslí si, že polícia mala dosť času na vypočutie svedkov.

„Ide o teátro, aby sa ukázal líder jednej z opozičných strán v putách. Ide len o teatrálne gesto a teatrálne fotky. Nemáme istotu, že by takto vydali človeka spravodlivosti, lebo máme pochybnosti, či teraz na Slovensku vôbec spravodlivosť funguje. Ukazujú na nás prstom, kedy koho prídu zobrať,“ vyhlásil Pellegrini.

10:34 Súhlasom so žiadosťou o vydanie poslanca do väzby nesúdime a nejde o akt pomsty či snahu zbaviť sa opozičného politika, uviedla predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová v pléne parlamentu v úvode diskusie k žiadosti prokuratúry o vydanie Roberta Fica. Odmieta, že by koalícia mala v rukách vyšetrovanie. Podčiarkla, že rozhodnúť o vine poslanca musí spravodlivý súd, pretože ani trojnásobný premiér nemôže stáť nad zákonom.

„Dnes tu stojíme pre trestné stíhanie a vznesené obvinenie voči trojnásobnému premiérovi, ktorému sa kladie za vinu vážny zločin. Pán Fico, zodpovednosť je na vás, prijmite ju a postavte sa pred súd, ak sa cítite nevinný, pretože to by urobil ten, ktorý má svedomie čisté. Bez divadla, ktoré tu robíte už niekoľko mesiacov,“ povedala Zemanová.

Hovorí, že Fico postavil plénum pred situáciu, keď musí rozhodnúť o uvoľnení rúk spravodlivosti. Vysvetlila, že v NR SR sa nehovorí o vine ani o treste, pretože poslanci nie sú sudcovia. „Záleží nám na tom, aby celý proces prebehol podľa zákona do poslednej bodky, aby nikto nemohol spochybniť, že sa v tomto prípade udiala nejaká procesná chyba,“ zdôraznila s tým, že jedine nezávislý súd spraví finálnu bodku za „obdobím stratených možností“. Hovorí o skúške celej spoločnosti, v ktorej musíme obstáť.

Podotkla, že vo vyspelej demokracii by v takejto situácii obvinený politik vyvodil zodpovednosť. Miesto toho však podľa nej Fico pristúpil k politickým útokom. „Ako majú občania Slovenska veriť v spravodlivosť, keď sa vyšetrovaniu vyhýba bývalý trojnásobný premiér, ktorý sa skrýva za poslaneckú imunitu,“ poznamenala. Pýta sa, či Ficovi zachutila moc, a hovorí o papalášizme.

„Jediným vaším cieľom je zatvárať opozičných politikov, brať im poslanecké mandáty,“ reagoval Fico na vystúpenie Zemanovej. Hovorí o jej hlúposti, keď ako prvá v diskusii zavádza občanov Slovenska slovami o imunite poslancov. Poznamenal, že poslanci trestnoprávnu imunitu už nemajú. Smer sa podľa jeho slov nikdy nebránil a ani nebude brániť vyšetrovaniu. (tas­r)

9:39 Do diskusie k vydaniu Fica do väzby sa písomne prihlásilo 35 rečníkov, väčšina z radov opozície, do debaty sa prihlásil aj Fico. Z písomne prihlásených rečníkov sú dvaja za poslanecký klub.

Rečniť môžu podľa rokovacieho poriadku 30 minút. Zvyšní písomne prihlásení môžu hovoriť najviac 20 minút. Poslanci môžu reagovať faktickými poznámkami, jedna môže trvať najviac dve minúty. Hocikedy môžu požiadať o slovo členovia vlády, premiér, podpredsedovia a predseda NR SR. Predseda vlády a šéf parlamentu môžu rečniť bez obmedzenia, podpredsedovia parlamentu a členovia vlády najviac 20 minút. Po písomne prihlásených poslancoch sa budú môcť zákonodarcovia do diskusie prihlásiť aj ústne. (tasr)

9:23 Opozícia navrhuje, aby poslanci hlasovali o vydaní súhlasu s väzbou pre Roberta Fica tajne. Informoval o tom na začiatku schôdze parlamentu podpredseda NR SR Gábor Grendel (OĽaNO). O tomto procedurálnom návrhu ešte budú zákonodarcovia hlasovať.

V pléne bude na súhlas s väzbou potrebná nadpolovičná väčšina prítomných poslancov. Samotný súhlas parlamentu by ešte neznamenal, že by Fico išiel do väzby. Musí o tom rozhodnúť súd. Keby Robert Fico skončil vo väzbe, jeho mandát by nezanikol. Len by sa neuplatňoval. (si­ta)

9:00 Parlament vo štvrtok rozhoduje o tom, či odsúhlasí žiadosť prokurátora o vydanie poslanca Roberta Fica na väzobné trestné stíhanie. V stredu večer mandátovo-imunitný výbor vydal odporúčanie, ale zákonodarný zbor umožnil väzobné stíhanie svojho poslanca. Ak by žiadosť podporila väčšina prítomných poslancov, bude o väzbe pre lídra mandátovo najsilnejšej opozičnej strany rozhodovať súd.

Robert Fico Čítajte viac Mandátový výbor odporúča odsúhlasiť žiadosť na vydanie Fica do väzby

Fico je spolu s bývalým šéfom rezortu vnútra Robertom Kaliňákom, nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom a bývalým policajtným prezidentom Tiborom Gašparom. Podľa polície a prokurátora zosnovali zločineckú skupinu v čase, keď bol Fico premiérom.

Okrem toho je Kaliňák s Ficom obvinený aj z porušenia daňového tajomstva v súbehu so zneužitím právomoci verejného činiteľa. To mali spáchať, keď zisťovali informácie o daňových deliktoch exprezidenta Andreja Kisku a súčasného ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) a informácie Fico zverejnil na tlačovej konferencii. Kiska je pre daňový delikt spájaný s jeho prezidentskou kampaňou aj obžalovaný.

Podľa uznesenia o vznesení obvinenia si tak chceli zabezpečiť výhody v politickom boji a „upevniť a predĺžiť politický vplyv a moc strany Smer“.

V sobotu Špecializovaný trestný súd poslal Kaliňáka do väzby. Keďže podal sťažnosť, rozhodovať bude Najvyšší súd SR. Zástupca špeciálneho prokurátora Ladislav Masár v stredu poslancom na výbore vysvetľoval, že v prípadnej väzbe by bol Fico len určitý čas. Výsluchy sú zatiaľ naplánované do konca mája.

Ak by poslanci rokovali o vydaní ešte aj na budúci týždeň, Masár nevylúčil, že žiadosť o väzobné stíhanie bývalého trojnásobného premiéra dozorový prokurátor prehodnotí.

© Autorské práva vyhradené

345 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #NR SR #Súmrak